Skip navigation
www.xcskishop.com

Watt and Bender win Northshore Marathon rolleski division

Sun, Sep  18, 2011 - By Mike Muha

Fifty-one rollerskiers (37 men, 14 women) completed the 26.2 mile Northshore Inline / Rollerski Marathon yesterday, racing from just south of Two Harbors, Minnesota, continuing along Scenic Hwy 61, rolling through the I-35 tunnels, and finishing at the Duluth Entertainment Convention Center (DECC).

Duluth's Andre Watt finished one second ahead of CXC Skiing's Brian Gregg (1:18:46 to 1:18:47) to win the inaugural rollerski division (this was the first time rollerskiers were allowed to race in the Northshore Marathon).

It was a close finish for the top women as well, with Jennie Bender (Verona, WI) and Audrey Weber (Minneapolis) both receiving an official time of 1:32:26, but Bender narrowly taking the victory at the line.

The rollerski division started as a wave 30 minutes after the last wave of inline skaters. (For a comparison, there were 2,031 inline skaters entered in the race. The fastest, French skater Yann Guyader, won in 1:06:33.1.)

Rollerskiers required skis no shorter the 530mm (i.e., no inline skates with ski poles allowed), had to doublepole the first 70 meters, and had to negotiate downhills and tight turns. 700 meters before the finish line there were two 90 degree turns and one sweeping 180 degree downhill turn. There was also a 2.3 mile stretch of concrete while on I-35. The winning skiers used racing rollerskis.

It will be interesting to compare the times in the Northshore Marathon with results from the upcoming Grand Marais Rollerski Marathon on October 1 in Grand Marais, Michigan.

 

    NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL RESULTS                                                                          
         ROLLERSKI ELITE MEN 

Place Div Bib  Name         Ag S City         St  Time     
===== === ==== ============ == = ============ === ======= 
    1   1   55 Andre Watt   29 M Duluth       MN  1:18:46  
    2   1   51 Joshua Tesch 34 M Superior     WI  1:27:41  
    3   2   38 Rob Novak    32 M Hayward      WI  1:28:26  
    4   3   39 Sam Oftedahl 30 M Shoreview    MN  1:28:36  
    5   1   16 Todd Goold   40 M Hayward      WI  1:36:19  
    6   2   46 Brandon Puls 27 M Penn         ND  3:08:12  

                                                                      

    NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL RESULTS                                                                          
             ROLLERSKI ELITE FEMALE

Place Div Bib  Name         Ag S City         St  Time     
===== === ==== ============ == = ============ === ======= 
    1   1    6 Jennie Bende 23 F Verona       WI  1:32:26  
    2   2   56 Audrey Weber 24 F Minneapolis  MN  1:32:26  
    3   1   68 Olivia Amber 16 F Lake Nebagam WI  1:40:00  

                                                                      
    NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL RESULTS                                                                          
         ROLLERSKI MASTER MEN

Place Div Bib  Name         Ag S City         St  Time     
===== === ==== ============ == = ============ === ======= 
    1   1    8 Rhett Bonner 47 M Duluth       MN  1:24:29  
    2   2   45 Paul Peterso 47 M Hastings     MN  1:29:10  
    3   3   53 Tim Traynor  47 M Duluth       MN  1:58:37  
    4       21 James Greenw    M Eden Prairie MN  2:28:58  
    5   4   26 Mark Hesser  44 M St Michael   MN  2:29:49  
    6   1   28 Ray Johnston 53 M Lake Elmo    MN  2:35:09  
    7   5   31 Jim Manolis  46 M Minneapolis  MN  2:45:41  

                                                                      

    NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL RESULTS                                                                          
             ROLLERSKI MASTER WOMEN 

Place Div Bib  Name         Ag S City         St  Time     
===== === ==== ============ == = ============ === ======= 
    1   1   24 Leslie Hale  46 F Minneapolis  MN  2:16:29  




                   NORTHSHORE INLINE MARATHON           
                       Rollerski     
=============================================================================
      MALE  OVERALL
=============================================================================

    1     22 Brian Gregg              Verona         WI   27 M   1:18:47 
    2     29 Alexander Larson         Hayward        WI   16 M   1:28:52 
    3     23 Yuriy Gusev              Verona         WI   32 M   1:34:49 
=============================================================================
      FEMALE  OVERALL
=============================================================================

    1     42 Danielle Patterson       Duluth         MN   15 F   2:21:28 
    2     52 Sarah Torchia            Rochester      MN   19 F   2:22:03 
    3     15 Andrea Franz             Sartell        MN   17 F   2:24:23 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  1 - 19     (3)
================================================================================

    1     29 Alexander Larson         Hayward        WI   16 M   1:28:52 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  1 - 19     (3)
================================================================================

    1     42 Danielle Patterson       Duluth         MN   15 F   2:21:28 
    2     52 Sarah Torchia            Rochester      MN   19 F   2:22:03 
    3     15 Andrea Franz             Sartell        MN   17 F   2:24:23 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  20 - 29     (3)
================================================================================

    1     22 Brian Gregg              Verona         WI   27 M   1:18:47 
    2     32 Michael Meehlhause       Brainerd       MN   22 M   2:06:25 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  20 - 29     (3)
================================================================================

================================================================================
      MALE AGE GROUP  30 - 39     (3)
================================================================================

    1     23 Yuriy Gusev              Verona         WI   32 M   1:34:49 
    2     50 Erik Solberg             Eagan          MN   30 M   1:58:37 
    3     13 Jesse Cook               Minneapolis    MN   31 M   2:11:40 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  30 - 39     (3)
================================================================================

    1     47 Martina Sailer           Minneapolis    MN   33 F   2:31:32 
    2     17 Kelly Gotfredson         Little Falls   MN   39 F   3:01:50 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  40 - 49     (3)
================================================================================

    1     36 John Niemela             Marquette      MI   40 M   2:18:09 
    2      9 John Brown               Verona         WI   43 M   2:27:28 
    3     35 Bill Moser               St Paul        MN   42 M   2:36:22 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  40 - 49     (3)
================================================================================

    1      2 Sheila Amo               Sauk Rapids    MN   46 F   3:32:40 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  50 - 59     (3)
================================================================================

    1     41 Darrell Patterson        Duluth         MN   51 M   1:54:35 
    2     33 David Melcher            Richfield      MN   55 M   2:13:12 
    3     25 Thomas Helm              Minneapolis    MN   53 M   2:32:27 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  50 - 59     (3)
================================================================================

    1     27 Diane Holliday_welsh     Duluth         MN   52 F   2:37:02 
================================================================================
      MALE AGE GROUP  60 - 69     (3)
================================================================================

    1     49 Robert Skow              St Cloud       MN   63 M   1:44:58 
    2     20 Jeffrey Greenwood        St. Paul       MN   64 M   2:31:20 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  60 - 69     (3)
================================================================================


================================================================================
      MALE AGE GROUP  70 - 79     (3)
================================================================================

    1     40 Odd Osland               Apple Valley   MN   70 M   2:38:15 
================================================================================
      FEMALE AGE GROUP  70 - 79     (3)
================================================================================