Skip navigation
www.forbushcorner.com

Williams and Wiitala win High School Championships Pursuit

GLD

Sat, Feb  19, 2011 - By Mike Muha

Traverse City's Ross Williams was the overall champion of the Michigan High School Cross Country Ski Championship Pursuit on Friday, February 18 on the Vasa Trail in Traverse City, MI. With the fastest classic and second fastest skate time, his overall time of 31:13 just edge out teammate Evan Cover by a single second. Eric Wagner of Marquette for third, another 9 second back.

Yoopers took all three spots in the Girls Pursuit, starting with Ellen Wiitala from Marquette High School winning in 31:05. Ruth Oppliger and Evelyn Delong, both from the Copper Country Ski Team, were second and third in 31:19 and 32:19.

Full Results:

BOYS CLASSIC AND FREESTYLE COMBINED RESULTS
MICHIGAN HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY SKI CHAMPIONSHIP
Friday, February 18, 2011

Div Name                School             Classic  Freestyle  Combined   
=== =================== ================== ======== ========== ========== 
  1 Ross Williams       T.C. Central Troja   16:38    14:35    31:13 
  2 Evan Cover          T.C. Central Troja   16:56    14:18    31:14 
  3 Eric Wagner         Marquette Hs         16:39    14:44    31:23 
  4 Alan Toczydlowski   Copper Country A     17:06    15:08    32:14 
  5 Marty Gray          Marquette Hs         17:17    15:48    33:05 
  6 Zeb Johnston        Marquette Hs         17:29    15:39    33:08 
  7 Andrew Twohey       Marquette Hs         17:57    15:22    33:19 
  8 Mike McFadden       Marquette Hs         17:50    15:32    33:22 
  9 Josh Lance          T.C. Central Troja   18:05    15:19    33:24 
 10 Peter Karinen       Copper Country A     18:33    15:00    33:33 
 11 Andrew Bruning      T.C. Central Troja   18:01    15:33    33:34 
 12 Hendrick Haataja    Copper Country A     18:22    15:27    33:49 
 13 Ryen Keenan         T.C. Central Troja   17:52    15:57    33:49 
 14 Zeb Featherly       Copper Country A     18:37    16:56    35:33 
 15 Ian Durand          Vasa Sc              19:45    16:11    35:56 
 16 Johnathan Anderson  T.C. St. Francis     19:42    16:58    36:40 
 17 Dan Wood            Copper Country A     20:21    16:48    37:09 
 18 Connor Colling      Copper Country A     18:57    18:25    37:22 
 19 Joel Icard          T.C. Central Troja   20:31    17:00    37:31 
 20 Paul Zybert         Marquette Hs         20:05    18:25    38:30 
 21 Mike Wiitala        Superiorland A       21:02    18:07    39:09 
 22 Mark Smith          Lake Michigan        20:10    19:09    39:19 
 23 Craig Ekstrum       Superiorland A       20:46    18:59    39:45 
 24 Charles Needham     T.C. Central Black   22:04    18:02    40:06 
 25 Nathan Maise        Copper Country B     21:10    19:04    40:14 
 26 Alex Hawke          T.C. West            21:48    18:36    40:24 
 27 Sean Brownell       T.C. West            22:03    18:25    40:28 
 28 Stefan Pfeiffer     T.C. Central Black   22:55    17:42    40:37 
 29 Caleb Kelly         T.C. Central Black   21:49    18:50    40:39 
 30 Matt Westerman      T.C. Central Gold    21:37    19:50    41:27 
 31 Ryan Clulo          T.C. St. Francis     22:57    18:56    41:53 
 32 Karl Jacobson       T.C. Central Black   22:47    19:21    42:08 
 33 Mike Siciliano      T.C. Central Black   23:28    19:09    42:37 
 34 Conner Hansen       T.C. Central Gold    23:06    19:35    42:41 
 35 Reid Goble          Lake Michigan        21:51    20:55    42:46 
 36 Freddie Liederbach  Lake Michigan        20:58    22:21    43:19 
 37 Frank Leahy         T.C. Central Black   23:37    19:53    43:30 
 38 Tim Brownell        T.C. West            24:44    19:06    43:50 
 39 Charlie Millard     Lake Michigan        23:34    20:44    44:18 
 40 Caleb Heimburger    T.C. Central Gold    24:15    20:06    44:21 
 41 Jacob Myers         T.C. Central Gold    25:49    21:30    47:19 
 42 Kevin Trippe        T.C. Central Gold    27:58    20:50    48:48 
 43 Levi Gourdie        T.C. West            28:23    21:52    50:15 
 44 Peter Jacobson      T.C. Central Gold    28:18    23:02    51:20 

GIRLS CLASSIC AND FREESTYLE COMBINED RESULTS
MICHIGAN HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY SKI CHAMPIONSHIP
Friday, February 18, 2011

Div Name                School             Classic  Freestyle Combined   
=== ==================== ================ ========  ========= ======== 
  1 Ellen Wiitala       Marquette Hs         14:44     16:21    31:05 
  2 Ruth Oppliger       Copper Country A     15:06     16:13    31:19 
  3 Evelyn Delong       Copper Country A     15:53     16:26    32:19 
  4 Anna Meese          Copper Country A     15:46     16:38    32:24 
  5 Britta Schroeter                         16:29     16:51    33:20 
  6 Ida Herud           Copper Country A     16:09     17:15    33:24 
  7 Isabel Sharp        Copper Country A     16:20     17:35    33:55 
  8 Emily Humes         Copper Country A     16:00     18:06    34:06 
  9 Nina Karinen        Copper Country B     17:34     18:09    35:43 
 10 Louise Oppliger     Copper Country B     17:02     19:17    36:19 
 11 Lauren Pflughoeft   T.C. Central Troja   18:20     18:31    36:51 
 12 Sarah Goble         Lake Michigan        18:11     18:46    36:57 
 13 Kennedy Cullen      T.C. Central Troja   18:30     19:20    37:50 
 14 Annika Wheeler      Copper Country B     18:39     19:49    38:28 
 15 Kaylee Vandommelen  T.C. West            18:42     19:53    38:35 
 16 Abby Potts          Marquette Hs         19:05     20:10    39:15 
 17 Shiela Floode       Marquette Hs         20:00     19:45    39:45 
 18 Britta Patterson    Lake Michigan        18:57     20:52    39:49 
 19 Kayla Argaropolous  Marquette Hs         19:15     21:03    40:18 
 20 Clancey Hawke       T.C. West            20:50     19:47    40:37 
 21 Kendall Minor       T.C. Central Troja   20:07     20:39    40:46 
 22 Brady Brennan       Lake Michigan        19:30     21:20    40:50 
 23 Alyssa Padden       T.C. Central Troja   21:14     20:07    41:21 
 24 Paulina Puskala     Marquette Hs         19:23     22:59    42:22 
 25 Hannah Davis        T.C. Central Troja   22:08     21:06    43:14 
 26 Hayley Padden       T.C. Central Black   21:19     21:56    43:15 
 27 Katie Stanton       T.C. Central Troja   22:24     22:52    45:16 
 28 Stasha Yancho       T.C. West            21:43     23:35    45:18 
 29 Jami Chung          T.C. Central Black   23:52     22:44    46:36 
 30 Katie Cooney        T.C. Central Black   24:44     24:36    49:20 
 31 Clara Tripp         T.C. Central Black   30:08     24:37    54:45 
 32 Delany Barrett      Marquette HS         36:58     42:53  1:19:51