Skip navigation
www.usskipoles.com/

RESULTS: Woodbeck and Fry-Colie take White Pine Stampede

Sun, Feb  5, 2017 - By Mike Muha

It was hard to believe the White Pine Stampede did not have enough snow to hold the 50km event this year, but Race Director Jack McKaig assured me there were sections of trail that would not have groomed well. Why was it hard to believe? The 20km race course had some of the best grooming ever: Firm deep tracks, firm skate lane with a softer cover, fast but  controllable downhills. The course couldn't have been any better.

The 20km race finished at The Summit rather than Schuss Mountain, where the 10km finished. The first 10km was generally flat to downhill - lots of doublepoling for the classic skier, lots of V2 and V2 Alternate for the skaters. There were a few minor climbs, but more memorable were a couple long, fast downhills.

But the second 10km...For the uninitiated, they discovered long and steep climbs, lightning fast downhills with hard cranking corners where, if you weren't quick on your feet or hadn't scrubbed some (lots) of speed, you'd find yourself off in the deep powder lining the course.

The classic 20km skiers started at 10:30am, with the temperature somewhere between 10 and 15 degrees. Mostly sunny skies and little wind moderated the cool temps. The skaters started 15 minutes later. There were a few tangle-ups on the narrow portion of the trails but for the most part, skater and classic skiers worked to not interfere with each other.

20 KM Freestyle Winners

As a classic racer, I was about 12.5km into the race when the lead pack of three skaters, Team NordicSkiRacer's Jay Woodbeck, Sam Holmes and John O'Hearn, passed by like I was standing still. Jay called out his encouragement. It was another kilometer of skiing before a second pack of three passed me, and another few minutes before a quartette of following racers blew by. I think I was on Fiber Optic, a set of hoop-de-doos about four km from the finish, when the first women skier, Mariah Fry-Colie, caught and passed me.

Jay Woodbeck of Team NordicSkiRacer wins 2017 White Pine Stampede

Jay Woodbeck takes Sam Holmes at the finish to win the White Pine Stampede

Woodbeck and Holmes were able to drop O'Hearn and duke it out, mano e mano, to the finish, where Woodbeck outsprinted Holmes to and up the final climb to the White Pine Stampede finish line. Woodbeck won the 20km freestyle in 55:44. Holmes finished in 55:54. O'Hearn skied in with a 57:00 time for third. The three podium skiers were the only skiers to break one hour on the course.

Cross Country Ski Headquarters Mariah Fry-Colie simply skied away from the other women in the race, finishing first in 1:06:17. She was also the 22nd fastest skier, women and men together. Rebecca Davis took second in 1:07:15, with Abby Potts finishing off the top three in 1:11:03. Fry-Collie was the overall winner of the 2016 Vasa 50K race last year.

Mariah Fry-Collie wins 2017 White Pine Stampede cross country ski race

Mariah Fry-Colie meets all the women (and most of the men) at the White Pine Stampede)

20 KM Classic Winners

Alas, I did not win the 20km classic. I barely held on to 10th place. (Guess I can't depend on my stunning goods looks to win races - guess I'll need to train for next year's race).  Dave Borton showed everyone that he had been training by winning the 20km classic race in 1:08:32, pretty much leading from the starting gun to the end of the race. U of M's Tay Tantivirun took second in 1:11:13, with Vasa's Randy Smith in third in 1:12:48.

classic skiers on course at the 2017 White Pine Stampede

White Pine Stampede classic skiers in the first kilometers of the race.
(All photos by the crack White Pine photography team of Beth McKaig, Alyse Tarbutton, Melissa Kowalski, and Stacey Hicks)

And in the 10km race...

Andrew Amoato and Emma Schwab were the top male and female 10km freestyle skiers, winning in 27:56 and 29:17 respectively. For the women, Kelly Klettner and Dana Pflughoeft were second and third in 29:43 and 32:19. Note that Schwab was the third fast skate and Klettner the fourth fastest, man or women!

For the men, Edward (Ted) Roe was second in 28:47, followed by Elliot Smith in 30:36.

20 KM Classic Results

PlaceBibNameCityStateClassic RankRankTime

Overall CL 20K Winner- Male

1 1093 Borton; Dave Dowagiac MI 1 31 1:08:32

Overall CL 20K Winner-Female

1 1133 Callison; Ellie Gaylord MI 26 133 1:35:05

20 Km CL Female 18 to 24

1 1147 Bowden; Sierra Canton MI 52 182 2:03:20
2 1141 Ward; Allison Ann Arbor MI 71 206 2:21:10

20 Km CL Female 25 to 29

1 1156 Springsdorf; Bethany Bellaire MI 92 228 2:43:42

20 Km CL Female 30 to 34

1 1151 Iseman; Kelly Saginaw Mi 96 233 3:07:28
2 1150 Nitz; Kerre Saginaw Mi 97 234 3:08:34

20 Km CL Female 40 to 44

1 1077 Gorman; Audra Traverse city MI 82 218 2:32:04

20 Km CL Female 45 to 49

1 18 Brown; Jennifer Traverse City MI 27 134 1:36:22
2 1152 Urbain; Carrie Traverse City Mi 33 145 1:39:12
  1013 Tanner; Clare East Lansing MI      

20 Km CL Female 50 to 54

1 25 Eifler; Chris Mancelona MI 40 163 1:50:44
2 1196 Stevenson; Gwenn Oxford MI 63 197 2:12:21
3 1101 Mathews; Lisa New Castle IN 86 222 2:37:54

20 Km CL Female 55 to 59

1 1031 Dreeszen; Paula Interlochen MI 47 176 1:58:04
2 1049 Beebe; Rebecca GRAND HAVEN MI 53 183 2:03:33
3 1008 Russell; Michelle Frankfort MI 80 216 2:28:06

20 Km CL Female 60 to 64

1 8 Mueller-Brumbaugh; Carole Grayling MI 37 155 1:45:29
2 43 Lundberg; Ingeborg Indianapolis IN 42 165 1:52:03
3 1185 Gale; Paula Williamsburg MI 62 194 2:10:04
4 1119 Alsager; Mary Mt Pleasant MI 65 200 2:14:34
5 1058 Hewlett; Julie Tecumseh MI 100 237 3:18:11

20 Km CL Female 65 to 69

1 1017 Sutter; Marnie Cedar MI 38 157 1:47:10
2 1128 Alfs; Frances Traverse City MI 69 204 2:17:50

20 Km CL Male 18 to 24

1 1135 Tantivirun; Tay Ann Arbor MI 2 41 1:11:13
2 1136 Amato; Nick Traverse City MI 5 65 1:16:24
3 1144 BeVier; Graham   MI 9 89 1:23:26
4 1116 Needham; Charley Traverse city MI 20 115 1:30:21
5 1142 Ousley; Zach Ann Arbor MI 31 138 1:37:21
6 1140 Laugner; Will Ann Arbor MI 45 172 1:54:57

20 Km CL Male 25 to 29

1 1165 Cargill; Chirs Traverse City Mi 46 174 1:56:47

20 Km CL Male 30 to 34

1 19 Ellis; Jacob Mancelona MI 12 98 1:25:54
2 1154 Anderson; Erik Traverse City MI 23 118 1:31:08
3 1095 VanDenBerge; Philip Kewadin MI 73 208 2:22:08
4 1103 Cooney; Patrick Detroit MI 78 214 2:25:25

20 Km CL Male 35 to 39

1 1076 Westenfelder; Jamie Traverse City MI 48 177 1:58:45
2 1089 Nitz; Kristopher Saginaw MI 54 185 2:05:19
3 1164 Wojtowicz; Jon Rapid City Mi 72 207 2:22:03
4 1078 Blake; Andrew Lake Ann MI 89 225 2:40:32

20 Km CL Male 40 to 44

1 1158 Toronga; Dan Brigton MI 11 94 1:24:52
2 1005 Kraimer; Ted Traverse City Mi 15 103 1:26:43
3 1175 Kennedy; Bryce Kalkaska Mi 55 186 2:06:36
4 32 Morris; Jamie West Olive MI 61 192 2:08:28

20 Km CL Male 45 to 49

1 1129 Anderson; Donovan Allendale Mi 7 75 1:19:06
2 1085 Danes; Adam Northville MI 17 106 1:27:43
3 1115 Brickert; Dan Peru IL 30 137 1:37:20
4 1097 Plymale; Brad Northville MI 43 168 1:53:03
5 1041 Beers; Scott Belding MI 75 210 2:22:15

20 Km CL Male 50 to 54

1 1003 Harrington; Jim Petoskey Mi 4 64 1:16:18
2 1179 Wernette; Tom Holland MI 34 148 1:41:16
3 1037 Boccia; Dave Clarkston MI 58 189 2:08:00
4 1084 Mulhinch; Craig Troy MI 66 201 2:15:19
5 1125 Laughner; Dale Midland MI 67 202 2:16:15
6 1102 Mathews; Thomas New Castle IN 79 215 2:26:03
7 56 Barrera; John Lake Orion Mi 84 220 2:34:39

20 Km CL Male 55 to 59

1 1184 Smith; Randy Williamsburg MI 3 48 1:12:48
2 1002 Evert; Mike Petoskey MI 6 68 1:17:17
3 1065 Muha; Mike Wixom MI 10 90 1:23:40
4 41 Crowley; Paul Traverse City MI 16 104 1:27:11
5 1040 Treadwell; Frank Traverse City Mi 19 112 1:29:15
6 1191 Sadley; Zbigniew Royal Oak MI 28 135 1:37:07
7 1199 Ball; Douglas Linden MI 39 160 1:49:06
8 1046 Johnson; Edward Farmington Hills MI 83 219 2:33:48

20 Km CL Male 60 to 64

1 1024 Mowry; Jim Manistee MI 14 101 1:26:11
2 1086 Moore; Jeffois Northville MI 18 111 1:28:34
3 17 Svensson; Kjell Indianapolis IN 21 116 1:30:32
4 1183 Thietfoldt; Devan Troy Mi 35 152 1:44:49
5 42 Lundberg; Jan Indianapolis IN 36 153 1:45:08
6 1034 Ahrenberg; Bill Cheboygan MI 44 170 1:53:48
7 1105 Freeman; George Traverse City MI 49 178 1:59:03
8 1063 Paul; John Traverse City MI 51 181 2:02:08
9 1042 Stevens; Michael Bay City MI 56 187 2:07:11
10 1168 Thomas; Tony Cleveland OH 70 205 2:18:49
11 1055 NYENHUIS; BRUCE GRAND RAPIDS MI 76 211 2:24:10
12 1157 Fowler; Jay Grand Rapids MI 87 223 2:38:56
13 1025 Bouws; Robert Grand Rapids MI 94 230 2:47:52
14 1117 Norlin; Wayne Grand Rapids MI 98 235 3:11:24
15 51 Considine; Jon Grand Rapids Mi 99 236 3:11:25
  1023 Kuszmaul; Robert Richmond MI      

20 Km CL Male 65 to 69

1 1159 Brundage; Bill Traverse City Mi 8 86 1:22:35
2 1130 Monroe; James Traverse City MI 22 117 1:30:54
3 1177 Ries; Lee Howell MI 24 123 1:31:53
4 27 Schmekel; Ray Traverse City MI 25 127 1:34:27
5 1044 Zlobicki; Zbigy West Bloomfield MI 29 136 1:37:14
6 16 Wilson; Terry Central Lake MI 41 164 1:50:56
7 1012 Gambert; George Bellaire Mi 50 180 2:01:30
8 1026 Muniak; Mark Boyne City MI 57 188 2:07:25
9 1088 Timermanis; Roger Grand Rapids MI 60 191 2:08:18
10 1021 Schaeffer; Mike Traverse City MI 68 203 2:17:45
11 1079 loftis; patrick grand rapids MI 74 209 2:22:12
12 1011 Otten; Don Grand Rapids MI 77 213 2:24:54
13 1108 Schuman; David empire MI 85 221 2:37:02
14 1169 Lang; Joe Rockford MI 90 226 2:43:06
15 1107 Nitz; Karl Saginaw MI 91 227 2:43:39
16 1104 Winter-Troutwine; Jim Grand Rapids MI 93 229 2:45:08
17 1126 Loftis; Jim Aiken SC 95 232 2:59:19
  1035 gobeski; jim plymouth MI      
  1036 Millar; Ian Johns Island SC      
  1010 Veenema; Jim Grand Rapids MI      

20 Km CL Male 70 to 74

1 9 Brumbaugh; Ernie Grayling MI 13 100 1:26:08
2 34 Johnson; Peter Whitehall MI 32 144 1:38:48
3 1047 Greene; Robert Boyne City MI 59 190 2:08:04
4 30 Gralla; Benjamin Lake Bluff IL 64 198 2:12:24
5 1197 Dealing; Jim Mt Pleasant MI 81 217 2:31:29
6 1059 Wuerthele; William Franfort MI 88 224 2:39:06

20 KM Skate Results

PlaceBibNameCityStateSkate RankRankTime

Overall FS 20K Winner- Male

1 47 Woodbeck; Jay Brighton MI 1 1 0:55:44

Overall FS 20K Winner-Female

1 52 Frye-Colie; Mariah Roscommon MI 22 22 1:06:17

20 Km FS Female 18 to 24

1 1132 Potts; Abby Ann Arbor MI 38 40 1:11:03
2 1155 Kwekel; Emily Elk Rapids MI 91 109 1:28:25
3 1015 Barton; Samantha Homer MI 95 119 1:31:12
4 1146 Varnau; Tori Ann Arbor MI 108 140 1:37:51

20 Km FS Female 25 to 29

1 1052 Davis; Rebecca Homer MI 24 24 1:07:15
2 1032 Neier; Kari Ann Arbor MI 123 166 1:52:49

20 Km FS Female 30 to 34

1 1053 Gentry; Michele Traverse city MI 120 159 1:48:50
2 1006 Cerano; Kimberly White Lake MI 130 184 2:03:56
3 1075 Blake; Gwen Lake Ann MI 133 196 2:11:46

20 Km FS Female 35 to 39

1 1082 Kotlarz; Ashley Bellaire MI 97 121 1:31:38

20 Km FS Female 45 to 49

1 1190 Darnton; Cheryl Ann Arbor MI 40 43 1:12:17
2 1118 Thuente; Bridget Traverse City MI 65 72 1:17:39
3 40 Shore; Christie Traverse City MI 71 79 1:20:42
4 1081 Tay; Laura Grand Rapids Mi 81 92 1:24:48
5 1094 Foltz; Bridget Boyne City MI 84 96 1:25:30
6 1172 Appleford; Roberta Traverse City MI 93 113 1:29:44

20 Km FS Female 50 to 54

1 1009 Seager; Christine Grayling Mi 100 125 1:32:03

20 Km FS Female 55 to 59

1 1120 Carlson-Brown; Brenda Grayling MI 51 55 1:14:27
2 1192 Bladel; Julie Granger Ind 89 107 1:28:01
3 57 Cairns; Anna Livonia MI 98 122 1:31:48
4 1028 Atkins; Linda Bellaire Mi 113 147 1:40:17
5 1039 Mitchell; Melinda Traverse City Mi 115 150 1:41:59
6 1061 Fowler; Tanya Ada MI 135 212 2:24:35

20 Km FS Female 60 to 64

1 1096 MacWilliams; Michele Clarkston MI 131 193 2:09:52

20 Km FS Female 65 to 69

1 1099 Iwaniec; Maria Petoskey MI 127 173 1:55:06
  1043 Wilks; Amy Mancelona MI      

20 Km FS Female 70 to 74

1 1098 Allison-Busch; Daryl Mancelona Mi 129 179 1:59:36

20 Km FS Male 13 to 17

  1001 Goble; Reid Harbor Springs MI      

20 Km FS Male 18 to 24

1 37 Holmes; Sam Traverse City MI 2 2 0:55:54
2 1134 Mouch; Sandy Saline MI 6 6 1:01:28
3 1145 Hallstrom; Lars   MI 23 23 1:06:41
4 1148 Potier; Luc le Ann Arbor MI 33 34 1:09:30
5 1143 Villalta; Matt   MI 36 38 1:10:47
6 1123 Parrott; Eric Allendale MI 46 50 1:13:16
7 1189 Ivan; Bill Ann Arbor MI 49 53 1:13:48
8 1138 Williams; Tim Ann Arbor MI 86 99 1:25:59
9 1139 Johnson; Xander Ann Arbor MI 96 120 1:31:21

20 Km FS Male 25 to 29

1 23 Davis; Michael Homer MI 11 11 1:04:02
2 1091 priestap; kevin Waterford MI 88 105 1:27:17

20 Km FS Male 30 to 34

1 58 Smith; Alex     5 5 1:01:18
2 1056 Somerville; James Traverse City MI 16 16 1:05:24
3 54 Tarras; Kevin Grawn Mi 28 28 1:08:24
4 1153 Howes; Jason Maple City MI 44 47 1:12:46
5 1029 Halcutt; Brandon Chicago IL 50 54 1:14:11
6 1186 Tarbutton; Benjamin Mancelona Mi 103 129 1:34:48
7 1198 Foran; Rich Bloomfield Hills MI 128 175 1:56:50

20 Km FS Male 35 to 39

1 53 O'Hearn; John Traverse City Mi 3 3 0:57:00
2 1178 Ries; Scott South Lyon MI 14 14 1:04:25
3 1054 Houghton; Eric Traverse City MI 67 74 1:18:35

20 Km FS Male 40 to 44

1 1100 Moore; Charles Plymouth MI 35 37 1:10:40
2 1070 Mitchell; Shannon Grand Haven MI 76 84 1:22:20
3 1050 Homa; Jason Empire MI 109 141 1:37:56
  1090 McCoubrey; Andrew Traverse City MI      

20 Km FS Male 45 to 49

1 49 Vigland; Todd Traverse City MI 12 12 1:04:05
2 1068 Salik; Mark Grand Haven MI 53 57 1:14:31
3 1174 Stern; Daniel Bloomfield Hills MI 63 70 1:17:35
4 1195 VonWallmenich; Theo Alma MI 70 78 1:20:34
5 1062 Sullivan; Michael Petoskey Mi 72 80 1:20:48
6 1072 Burge; James Kalkaska MI 122 162 1:50:22

20 Km FS Male 50 to 54

1 1200 Paull; Dennis Cheboygan MI 4 4 1:01:17
2 4 Goodman; Glenn Bellaire Mi 8 8 1:02:05
3 5 Foltz; Jon Boyne City MI 10 10 1:03:49
4 1019 Hietikko; David Ada MI 13 13 1:04:06
5 45 Baker; Scott Bay city MI 19 19 1:05:58
6 1194 Peitila; Jukka Rockford MI 45 49 1:13:12
7 28 Apte; Suneel Saker Hts Ohio 47 51 1:13:18
8 1180 Grzelak; Kevin Ada Mi 54 58 1:14:43
9 1110 Triebold; Robert South Bend IN 58 62 1:15:34
10 55 Cook; Tim Freeland MI 64 71 1:17:38
11 21 O'Connor; Rex THompsonville MI 102 128 1:34:37
12 1160 Smith; Mark Macomb MI 104 130 1:34:52
13 1124 Clulo; Timothy Traverse City MI 107 139 1:37:35
14 1127 Hoogerhyde; Calvin Roscommon Mi 117 154 1:45:13

20 Km FS Male 55 to 59

1 22 Beebe; james GRAND HAVEN MI 15 15 1:04:36
2 7 Seager; Steve Grayling MI 20 20 1:06:05
3 10 Fedrigon Jr; Don Williamsburg Mi 21 21 1:06:11
4 38 Doull; James Petoskey MI 27 27 1:08:21
5 1182 Kanaby; Larry Bad Axe Mi 30 30 1:08:26
6 1080 Cornell; Douglas Corunna MI 32 33 1:08:46
7 3 Zordell; Blair Berrion Springs Mi 42 45 1:12:30
8 1181 Schuld; John West lake Ohio 52 56 1:14:30
9 2 Percha; Anthony Commerce Twp Mi 55 59 1:14:46
10 15 Wisneski; Dan Grand Rapids Mi 60 66 1:16:55
11 1109 Fallon; John Spring Lake MI 68 76 1:19:38
12 14 Neier; Rick Tawas City Mi 69 77 1:19:58
13 1171 Jaffe; Brian Traverse City MI 74 82 1:21:13
14 36 Kil; Gregory South Haven MI 75 83 1:21:53
15 1161 Whiting; Mark Williamsburg Mi 77 85 1:22:34
16 1060 Fowler; Timothy Ada MI 79 88 1:23:05
17 46 Thom; Bill Chicago IL 80 91 1:23:43
18 1087 Blanchard; Paul Petoskey MI 87 102 1:26:12
19 1131 McKeon; John Swartz Creek Mi 99 124 1:32:01
20 1066 Madorski; Mark Leonard MI 105 131 1:34:54
21 24 Eifler; Bob Mancelona MI 112 146 1:39:30
22 1162 Joranko; David Shaker Hights Ohio 114 149 1:41:30
  1014 Pryor Jr; Jim Saginaw MI      

20 Km FS Male 60 to 64

1 26 onthank; clifford traverse city MI 7 7 1:01:37
2 1193 Bladel; Randal Granger IN 9 9 1:02:47
3 13 Camp; Don Grand Haven MI 17 17 1:05:37
4 1112 Worsnop; Gregory Paw Paw MI 18 18 1:05:46
5 1069 Anderson; Jim Fort Wayne In 26 26 1:07:38
6 39 Weingartz; Chris Petoskey Mi 34 35 1:09:37
7 1030 Dreeszen; Bryce Interlochen MI 39 42 1:11:22
8 1113 Richarde; David Marquette MI 41 44 1:12:22
9 44 Mills; Fred Roscommon MI 48 52 1:13:45
10 1004 Kostrzewa; John Traverse City   59 63 1:16:06
11 1114 Harris; John Holland OH 62 69 1:17:34
12 1188 Rynalski; Frank Bay City MI 73 81 1:20:52
13 1163 Salik; Scott Rockford Mi 85 97 1:25:39
14 1167 Boluyt; Marvin Ann Arbor MI 94 114 1:29:53
15 1111 Hotchkiss; Scott Petoskey MI 110 142 1:38:15
16 1027 Atkins; Dave Bellaire MI 111 143 1:38:20
17 12 Mclaughlin; Geary Riverside IL 119 158 1:47:43
18 1073 Maat; Bill Spring Lake Mi 125 169 1:53:05
  1045 Florian; Patrick Walker MI      
  1092 priestap; greg Waterford MI      

20 Km FS Male 65 to 69

1 20 Dawson; Ken Farmington Hills MI 25 25 1:07:22
2 1187 Polzin; Denny Williamsburg MI 29 29 1:08:25
3 1173 Luce; Robin Central Lake MI 31 32 1:08:34
4 1018 Sutter; Tom Cedar MI 37 39 1:11:00
5 1121 Brown; Joseph Grayling MI 43 46 1:12:34
6 11 Shepard; Jeffery Harbor Springs Mi 56 60 1:15:28
7 31 Cool; Robin grand rapids MI 57 61 1:15:33
8 1007 Amato; Duane Suttons Bay MI 66 73 1:18:25
9 1166 Nolan; Daniel olland Mi 82 93 1:24:50
10 48 Barkhausen; David Lake Bluff IL 83 95 1:25:22
11 1071 Nizio; Frank Gross Pointe MI 90 108 1:28:05
12 1033 Klepper; Ray Traverse City MI 106 132 1:35:00
13 1122 Anderson; Phillip Traverse City MI 116 151 1:44:00
14 1057 Ruffner; Spencer Tecumseh MI 118 156 1:46:35
15 1149 Sharp; Sam Petoskey MI 121 161 1:49:08
16 1048 Savich; Vic Fletcher NC 124 167 1:52:53
17 1064 Randall; John Honor Mi 136 231 2:54:59
  35 Van Dam; Stephen Boyne City MI      
  1020 Murphy; Dennis Traverse City Mi      

20 Km FS Male 70 to 74

1 33 smigiel; steve ada MI 61 67 1:17:03
2 1051 Masck; Kenneth Alden MI 78 87 1:23:04
3 1106 Biggs; Stephen Petoskey MI 92 110 1:28:26
4 1170 Fuller; Gary Mt. Pleasant MI 132 195 2:10:45
5 6 Boal; Ellis Charlevoix Mi 134 199 2:13:48
  1074 Wells; Richard Hamtramck MI      
  1176 Witlock; Dave Mancelona MI      

20 Km FS Male 75 to 79

1 29 Woodburne; James Traverse City MI 101 126 1:33:55
2 1016 Ridgway; Carl Oscoda MI 126 171 1:53:59

20 Km FS Male 85 and Over

  1137 Cusimano; Sam          

10 KM Classic Results

PlaceBibNameCityStateClassic RankRankTime

Overall CL 10K Winner- Male

1 2134 Hunter; Jon Mio MI 1 44 0:42:04

Overall CL 10K Winner-Female

1 3103 Gillespie; Athena Traverse City MI 2 53 0:45:41

10 Km CL Female 12 & Under

  2052 Fagan; Brook Ellen Ann Arbor MI      

10 Km CL Female 13 to 17

1 3105 Kiessel; Camilla Traverse City MI 17 83 1:01:18
2 2025 Schultz; Julia Bellaire MI 20 86 1:01:55
3 3108 Luce; Grace Kinglsey Mi 34 101 1:07:11
4 3104 Campos; Valerie Traverse City MI 35 102 1:07:13

10 Km CL Female 18 to 24

1 2004 Skelley; Anna Oxford MI 29 96 1:05:37

10 Km CL Female 25 to 29

1 2032 Truax; Laurel Traverse city MI 42 110 1:09:43

10 Km CL Female 30 to 34

1 2034 Robinson; Laura New Era MI 25 92 1:04:02
2 2147 Molski; Rebecca Bellaire Mi 28 95 1:05:32
3 2027 ploskodniak; rachel pinckney MI 43 111 1:10:31
4 2106 Payne; Rachel Bellaire Mi 60 128 1:20:00

10 Km CL Female 35 to 39

1 2123 VanEngen; Erika Mattawan MI 3 62 0:49:16
2 2149 Young; Trisha Central Lake MI 36 103 1:07:27
3 2148 Haskin; Mary Marne MI 39 106 1:09:09
4 2013 Astle; Lauren Bellaire MI 49 117 1:14:28
5 2127 Serocke; Amanda Holland MI 71 139 1:34:29

10 Km CL Female 40 to 44

1 2024 Schultz; Alyssa Bellaire MI 27 94 1:04:17
2 2020 Willcome; Holly Petoskey MI 41 108 1:09:38
3 2075 Greenough; Alicia Petoskey MI 53 121 1:15:32
  2136 Martin; Elsa Alanson MI      

10 Km CL Female 45 to 49

1 2008 Anderson; Stefanie Allendale Mi 4 64 0:49:25
2 2115 Pastotnik; Kathryn Bellaire Mi 30 97 1:05:54
3 2105 Milewsko; Julianne Atlanta Mi 68 136 1:34:02
  2028 Rasper; Heather Petoskey MI      
  2038 Holm; Lisa Vanderbilt MI      

10 Km CL Female 50 to 54

1 2141 Trese; Dolores Muskegon MI 8 70 0:55:01
2 2044 Carpenter; Christine Petoskey MI 26 93 1:04:12
3 2111 Harold; Gretcen Atlanta Mi 33 100 1:07:10
4 2139 Westlake; Lori Eau Claire MI 40 107 1:09:34
5 2055 Thompson; Liz OAK PARK IL 50 118 1:14:55
6 2107 Cadwallader; Heidi Atlanta Mi 59 127 1:19:04
7 2047 Tallman; Cheryl Petoskey MI 76 144 1:44:15
  2050 Fagan; Cecilia Ann arbor MI      

10 Km CL Female 55 to 59

1 2010 Maat; Linda Spring Lake Mi 12 77 0:58:29
2 2099 Jones; Kathy Traverse City Mi 14 80 0:59:42
3 2101 Jolly; Laura Traverse City MI 22 88 1:02:27
4 2150 Pflugrad; Lori Williamsburg MI 47 115 1:13:45
5 2019 Carr; Cindy Traverse City MI 51 119 1:15:28
6 2097 Nothstine; Mary Mancelona Mi 65 133 1:31:02
7 2110 Leman; Judy Kalamazoo Mi 73 141 1:36:13
8 2109 Grundle-Krieg; Donna Mancelona Mi 77 145 1:46:58
  2130 Johnson; Lisa Petoskey MI      

10 Km CL Female 60 to 64

1 2116 Lawless; Christine Grand Marais Mi 10 75 0:55:45
2 2131 Taylor; Kathy Traverse City Mi 31 98 1:06:32

10 Km CL Female 65 to 69

1 2046 Parrott; Marnie Boyne City MI 55 123 1:17:34

10 Km CL Female 70 to 74

1 2031 Stuhlmann; Janet Mancelona MI 45 113 1:12:08

10 Km CL Male 12 & Under

  2049 Fagan; Jack Dennis Ann Arbor MI      

10 Km CL Male 25 to 29

1 2017 Klumpp; Ryan Traverse City MI 7 69 0:54:19

10 Km CL Male 30 to 34

1 2035 Robinson; Chad New Era MI 24 91 1:04:01
2 2112 Brumbaugh; Andy Cedar Mi 54 122 1:15:55
3 2144 Williams; Travis Ann Arbor MI 78 147 1:48:15

10 Km CL Male 35 to 39

1 2012 Astle; Nick Bellaire MI 48 116 1:14:24

10 Km CL Male 40 to 44

1 2128 Serocke; Rob Holland MI 72 140 1:34:33

10 Km CL Male 45 to 49

1 2045 Carpenter; Russell Petoskey MI 21 87 1:02:03

10 Km CL Male 50 to 54

1 2005 Skelley; Patrick Oxford MI 32 99 1:06:58
2 2023 Schulte; Robert Oakland MI 67 135 1:32:42

10 Km CL Male 55 to 59

1 2009 Suminski; Jerry Williamsburg MI 5 65 0:49:51
2 2114 Maise; Peter Nortville Mi 16 82 1:00:22
3 2146 Chown; David Williamsburg Mi 18 84 1:01:26
4 2103 Jolly; Ronald Traverse City MI 37 104 1:08:09
5 2145 Pawloski; Stephan Holland MI 38 105 1:08:54
6 2007 Miller; Tobin Grand Ledge MI 52 120 1:15:31
7 2053 Early; Bruce Toledo OH 66 134 1:32:18
8 2129 Epskamp; Raymond Petoskey MI 70 138 1:34:28

10 Km CL Male 60 to 64

1 2100 Dyer; Larry Petoskey Mi 11 76 0:57:55
2 2033 Hirt; Don Bellaire MI 13 78 0:59:05
3 2018 Hicks; Tim Montague MI 23 90 1:03:41
4 2021 MacWilliams; Steven Clarkston MI 46 114 1:12:31
5 2030 Flores; William Whitmore Lake MI 56 124 1:17:46
6 2043 Keller; James Mancelona MI 61 129 1:20:32
7 3110 Marmo; Michael Rockford MI 62 130 1:20:47
8 2040 Nothstine; James Mancelona MI 64 132 1:27:47
9 2113 Lehman; Mark Kalamazoo Mi 74 142 1:36:14
  2014 Cieslak; Ronald Northville MI      
  2051 Fagan; Paul Ann Arbor MI      

10 Km CL Male 65 to 69

1 2026 Fisher; David Hemlock Mi 6 68 0:52:37
2 2122 Sagady; Daniel Bellaire MI 9 74 0:55:38
3 2039 Dirkse; Roger Traverse City MI 15 81 0:59:54
4 2098 Logan; Dennis Fort Wayne IN 44 112 1:11:07
5 2015 Nowak; Casimer Munith MI 58 126 1:18:57
6 2102 Torongo; Tom Gregory Mi 63 131 1:22:58
7 2003 Bonner; Daniel Muskegon Mi 69 137 1:34:11
8 2011 Summerfield; roger lansing MI 79 148 1:50:54
  2006 Kieft; Ford Traverse City MI      
  2022 Morgan; Alan Westland MI      

10 Km CL Male 70 to 74

1 2120 Williams; Don Bellaire Mi 57 125 1:18:08

10 Km CL Male 75 to 79

1 2002 Rambo; Ned Gladwin MI 19 85 1:01:39

10 Km CL Male 80 to 84

1 2124 Stevenson; Marvin Rochester Hills MI 75 143 1:41:30

10 KM Skate Results

 

PlaceBibNameCityStateSkate RankRankTime

Overall FS 10K Winner- Male

1 2088 Amato; Andrew Traverse City MI 1 1 0:27:56

Overall FS 10K Winner-Female

1 2137 Schwab; Emma Williamsburg MI 3 3 0:29:17

10 Km FS Female 13 to 17

1 3106 Klettner; Kelly Traverse City MI 4 4 0:29:43
2 3102 Erhardt; Katie Traverse City MI 15 15 0:32:49
3 2082 Mortensen-Chown; Kaysen Williamsburg Mi 19 19 0:33:55
4 2086 Simpson; Aili Traverse City MI 28 28 0:37:00
5 2081 Gerstle; Lena Traverse City Mi 30 30 0:37:27
6 2076 Averdung; Helena Leoni Traverse City Mi 34 34 0:39:26
7 2079 Cooney; Maggie Traverse City Mi 35 35 0:40:04
8 2085 Puckett; Abby Williamsburg MI 39 39 0:40:48
9 2067 Carpenter; Suzy Petoskey MI 40 40 0:41:07
10 2077 Braund; Audrey Traverse City Mi 42 42 0:41:26
11 2080 Fouch; Macy Traverse City Mi 43 43 0:41:45
12 2072 Deker; Kayla Petoskey MI 45 46 0:43:39
13 2073 Decker; Emma Petoskey MI 46 47 0:43:42
14 2062 Hopkins; Hope Petoskey MI 48 49 0:43:54
15 2071 Webster; Mady Petoskey MI 53 55 0:45:43
16 2061 Hopkins; Hannah Petoskey MI 57 59 0:46:03
17 2083 Parker; Madelaine Northport Mi 59 61 0:47:39
18 2087 Stiebel; Lucy Traverse City MI 62 67 0:50:59
19 2058 Farley; Caroline Petoskey MI 64 72 0:55:36
20 2059 Farley; Katheryn Petoskey MI 65 73 0:55:37

10 Km FS Female 18 to 24

1 2084 Pflughoeft; Dana Traverse City MI 13 13 0:32:19

10 Km FS Female 30 to 34

1 2001 Chernouby; April Grand Rapids MI 54 56 0:45:57

10 Km FS Female 35 to 39

1 2095 DeLiso; Susan Rapid City Mi 61 66 0:50:46
2 2132 Owens; Nicole Frederic MI 67 89 1:03:16

10 Km FS Female 40 to 44

  2140 Hopkins; Jennifer Petoskey MI      

10 Km FS Female 45 to 49

1 2119 Brown; Jonna Williamsburg Mi 51 52 0:45:35

10 Km FS Female 50 to 54

1 2054 Clulo; Mary Traverse City MI 56 58 0:46:02

10 Km FS Male 12 & Under

  2057 Sisson; Owen Petoskey MI      

10 Km FS Male 13 to 17

1 2093 Roe; Edward (Ted) Traverse City MI 2 2 0:28:47
2 2094 Smith; Elliott Traverse City MI 5 5 0:30:36
3 2064 Dyer; Gavin Petoskey MI 7 7 0:31:08
4 2070 Rasper; Luke Petoskey MI 8 8 0:31:28
5 2066 Greenough; Anthony Petoskey MI 9 9 0:31:29
6 2068 Jordan; Seth Petoskey MI 10 10 0:31:49
7 2078 Doerr; Jack Traverse City Mi 11 11 0:31:56
8 2091 Myers; John (Jack) Traverse City MI 12 12 0:32:12
9 2056 Epskamp; Anton Petoskey   16 16 0:33:11
10 3107 Thuente; Joe Traverse City MI 18 18 0:33:31
11 2135 Mason; Ben Petoskey MI 21 21 0:34:39
12 2090 Myers; Jack Traverse City MI 22 22 0:34:44
13 2092 Needham; Carson Traverse City MI 23 23 0:35:27
14 2069 Tallman; Spencer Petoskey MI 26 26 0:36:21
15 2143 Fairbanks; Joshua Roscommon MI 31 31 0:37:31
16 2060 Farley; Joe Petoskey MI 36 36 0:40:42
17 2063 Koontz; Greg Petoskey MI 49 50 0:44:05
18 2065 Martin; Ezekiel Petoskey MI 60 63 0:49:21

10 Km FS Male 18 to 24

1 2089 Myers; Clay Traverse City MI 6 6 0:30:48

10 Km FS Male 30 to 34

1 2117 Slate; Rob Traverse City Mi 29 29 0:37:05
2 3111 Johnson; Andrew Ann Arbor MI 68 146 1:48:08

10 Km FS Male 40 to 44

1 2118 Brown; Douglas Williamsburg Mi 14 14 0:32:22

10 Km FS Male 45 to 49

1 2029 Hopkins; Steve Petoskey MI 20 20 0:34:21
2 2108 Farley; David Petoskey Mi 24 24 0:35:36
3 2036 Decker; Todd Petoskey MI 32 32 0:37:41
4 2048 Christensen; Chris Ada MI 33 33 0:37:43
5 2104 Lawton; Bryan Traverse City Mi 47 48 0:43:45

10 Km FS Male 50 to 54

1 2142 Fairbanks; Troy Roscommon MI 27 27 0:36:54
2 2133 Elliott; Rodney Grayling MI 37 37 0:40:43
3 2125 Byczek; Chris Garden City MI 38 38 0:40:44
4 2074 Greenough; David Petoskey MI 41 41 0:41:15
5 2096 Myers; Todd Traverse City Mi 50 51 0:44:24

10 Km FS Male 55 to 59

1 2037 Bigford; Peter Bellaire Mi 25 25 0:36:11
2 2041 Block; Peter Park Ridge IL 44 45 0:42:40
3 2138 Kowalski; Jim Lake Orion MI 58 60 0:46:35

10 Km FS Male 60 to 64

1 2042 Hills; Warren Mattawan MI 63 71 0:55:18
2 2016 Frank; David Beulah MI 66 79 0:59:17

10 Km FS Male 65 to 69

1 2126 Ward; Bud Williamsburg MI 17 17 0:33:12
2 3109 Esper; Mark Traverse City Mi 52 54 0:45:42
3 2121 Logee; Bob Alden MI 55 57 0:46:01