Skip navigation
www.cross-country-ski.com

GLD 4.5/8km freestyle race results

Sun, Feb  1, 2015 - By Mike Muha

Results from the Great Lakes District Junior National Qualifer distance freestyle race. The Under-16 age class raced 4.5K; older skiers raced 8km. The race took place at Boyne Mountain in Boyne Falls, MI. Resultss from Nick Baic.

Emma Schwab and Reid Goble were the top U16 skiers. Sarah Goble and David Jaszczak were the best U18, and Daniel Wood was the top U20 skier. 

 

PlaceLastFirstCity / SchoolTimeOverall

U16 Female 14-15 - 4.5 K

1 Schwab Emma Williamsburg 15:01 5
2 Lyon Mary Traverse City W 15:02 6
3 Klettner Kelly Traverse City SF 16:39 8
4 Carr Isabel Marquette 16:59 9
5 Mortensen-Cho Kaysen Traverse City C 17:38 10
6 Decker Emma Petoskey 18:28 11
7 Decker Kayla Petoskey 19:26 12
8 Gerstle Lena Traverse City C 20:02 13
9 Thelen Isabelle Traverse City SF 20:30 15
10 Argeropoulos Breanna Marquette 20:32 16
11 Simpson Aili Traverse City C 20:51 17

U16 Male 14-15 - 4.5 Km

1 Goble Reid Petoskey 12:21 1
2 Dean Jacub Traverse City W 12:29 2
3 Hall Ethan Marquette 14:40 3
4 Coulter Isaac Traverse City C 14:41 4
5 Chown Martin Traverse City C 16:10 7
6 Greenough Anthony Petoskey 20:04 14
7 Greenough Dominic Petoskey 20:57 18

U18 Female 16-17 - 8 Km

1 Goble Sarah Petoskey 24:35 9
2 Lipp Erin Traverse City C 26:12 14
3 Wright Bethany Marquette 26:17 15
4 Peregrine Kelly Traverse City C 26:30 16
5 Schwab Heidi Williamsburg 27:09 17
6 Roxbury Niki Traverse City C 29:56 18
7 Pflughoeft Dana Traverse City C 30:28 19
8 Keyser Hannah Traverse City C 30:57 20
9 Cousineau Erica Maquette 32:37 21
10 Lance Melissa Traverse City C 35:54 24
11 Hatfield Niikah Marquette 39:49 26

U18 Male 16-17 - 8 Km

1 Jaszczak David Hancock 21:53 2
2 Edwards Keefer Traverse City C 21:58 3
3 Darling Clay Traverse City C 22:23 4
4 Wright Benjamin Marquette 22:48 5
5 Chard Matthew Atlantic Mine 22:52 6
6 Ziegler Thomas Marquette 24:06 8
7 Hallstrom Lars Ann Arbor 24:43 10
8 Klettner Michael Traverse City SF 25:00 12
9 Dyke Andrew Traverse City W 25:31 13
10 Rehmann Jack Traverse City SF 33:52 22
11 Myers Clay Traverse City C 35:30 23
12 Cooney Jack Traverse City C 37:29 25

U20 Male 18-19 - 8 Km

1 Wood Daniel Houghton 20:59 1
2 Amato Nicholas Traverse City W 23:54 7
3 VanSlembrouc Thomas Petoskey 24:57 11