Skip navigation
www.xcskishop.com

Hardin and Harris win 31K Black Mountain Classic

Sun, Mar  2, 2014 - By Mike Muha

Says Tracy Hardin,  The best snow ever, beautiful and fun day in the sun! It was actually 9-14 degrees for this race and it was not too bad. We were all dressed for it and after a few hills climbed the body was warm!

Ryan Harris and Tracy Hardin were the top skiers of the day. Harris won in 1:47:02, ahead of Dan Yankus (1:47:35) and local favorite Denny Paull (1:47:37). These three were well ahead of the rest of the pack.

Hardin (2:16:52) had an easy win over second place finisher, Ann Wagar (2:25:48) and Brenda Carlson (2:32:55).

Before the 10th Annual Black Mountain Nordic 31 km classic race
Before the 10th Annual Black Mountain Nordic 31 km classic race

The start of the Black Mountain 31K classic cross country ski race

The start!

 

Black Mountain 31K Classic Race by Division

Male

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 1:47:02 17.38 147 Ryan Harris Grayling MI 23
2 1:47:35 17.29 140 Daniel Yankus Milford MI 32
3 1:47:37 17.28 111 Dennis Paull Cheboygan MI 50
4 1:56:37 15.95 135 Ryan Halstead Grayling MI 26
5 1:56:53 15.91 122 Stephen Smigiel Rockford MI 46
6 1:58:05 15.75 142 Robert Fairman Ann Arbor MI 56
7 1:58:08 15.74 104 John Gravlin Cheboygan MI 59
8 1:58:23 15.71 141 Jon Morgan Milford MI 49
9 2:01:58 15.25 149 Glenn Goodman Bellaire MI 47
10 2:02:23 15.2 143 Randy Smith Williamsburg MI 52
11 2:03:12 15.1 145 Robert Smith Roscommon MI 40
12 2:03:36 15.05 136 Allen Sorgenfrei Bloomfield Hills MI 49
13 2:05:39 14.8 117 James Beebe Grand Haven MI 53
14 2:06:00 14.76 160 Ken Dawson Farmington Jills MI 63
15 2:07:25 14.6 161 Don Camp Grand Haven MI 61
16 2:08:20 14.49 106 Michael Seaman Mt. Pleasant MI 49
17 2:10:08 14.29 108 Larry Kanaby Bad Axe MI 52
18 2:11:08 14.18 132 Blair Zordell Berrien Springs MI 54
19 2:12:40 14.02 151 Steve Seager Grayling MI 55
20 2:13:00 13.98 120 Chris Weingartz Petoskey MI 58
21 2:13:24 13.94 146 William Kaltz Pinckney MI 66
22 2:14:23 13.84 173 Steve Steffke     51
23 2:14:36 13.82 139 John Britton Zanesfield OH 51
24 2:14:44 13.8 121 Steve Smigiel Sr. Ada MI 68
25 2:15:12 13.76 166 Mike Everts Petoskey MI 52
26 2:15:50 13.69 125 Karl Troost Cheboygan MI 55
27 2:16:13 13.65 153 James Doull Petoskey MI 54
28 2:19:01 13.38 154 Robin Luce Central Lake MI 62
29 2:20:10 13.27 150 Doug Heady Ann Arbo MI 56
30 2:21:18 13.16 101 Joseph Brown Grayling MI 62
31 2:22:41 13.04 133 Kip Miller Bridgman MI 53
32 2:24:57 12.83 119 Adam Danes Northville MI 46
33 2:26:21 12.71 112 Jeffois Moore Northville MI 57
34 2:26:25 12.7 137 Gullaume Girard Lansing MI 33
35 2:27:57 12.57 163 Gabe Williams Roscommon MI 39
36 2:29:58 12.4 129 Theo VonWallmenich Alma MI 43
37 2:31:23 12.29 116 Dennis Miller Gaylord MI 57
38 2:34:58 12 130 Ernie Brumbaugh Rockford MI 67
39 2:36:41 11.87 131 Michael Bourassa Charlevoix MI 59
40 2:37:14 11.83 128 Dan Nolan Holland MI 62
41 2:38:41 11.72 123 Michael Keenan Scottville MI 74
42 2:39:16 11.68 109 Rick Neier Tawas City MI 56
43 2:43:53 11.35 167 Tom Baron Vermilion OH 59
44 2:45:18 11.25 157 Christopher Anderson East Grand Rapids MI 39
45 2:45:46 11.22 103 Devan Thielfoldt Troy MI 57
46 2:46:12 11.19 144 Jim Gobeski Plymouth MI 65
47 2:47:25 11.11 110 Bill Ahrenberg Cheboygan MI 61
48 2:54:52 10.64 169 Steve Vannocker E. Lansing MI 48
49 2:56:55 10.51 107 Dale Ernst Sandusky MI 50
50 3:04:10 10.1 172 Ron Anderson Alpena MI 57
51 3:07:28 9.92 158 Evan Anderson Matthews NC 36
52 3:13:34 9.61 138 Martin Wooledge Mason MI 50
53 3:15:06 9.53 113 Dave Whitlock Mancelona MI 67
54 3:26:13 9.02 152 George Fleski Cheboygan MI 60
55 3:27:06 8.98 114 Chris Doubek Spring Lake MI 63
56 3:31:32 8.79 148 Ells Boal Charlevoix MI 69
57 3:56:54 7.85 126 Richard Wells Hamtramck MI 68
58 3:57:00 7.85 174 John Koski     63
59 4:24:37 7.75 127 Mark Abbe Saginaw MI 60
60 4:44:00 6.55 171 Chris Ackerman Cheboygan MI 44
61 4:44:00 6.55 156 Mark Obreeman Cheboygan MI 37
62 4:44:00 6.55 155 Todd Hayder Cheboygan MI 36
63 4:44:00 6.55 115 Gregory Kuhn Indianapolis IN 55

Female

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 2:16:52 13.59 105 Tracy Hardin Cheboygan MI 57
2 2:25:48 12.76 165 Ann Wager Gaylord MI 48
3 2:32:55 12.16 102 Brenda Carlson Grayling MI 53
4 2:36:01 11.92 168 Marg Meincke Sault Sainte Marie ON 60
5 2:37:08 11.84 162 Hilary Witbrodt Audurn MI 33
6 2:49:32 10.97 164 Karen Kirt Lake Leelanau MI 46
7 2:53:38 10.71 159 Karen Dawson Farmington MI 60
8 2:57:05 10.5 170 Clare Tanner E. Lansing MI 46
9 3:14:57 9.54 134 Fran Upton Roscommon MI 54
10 3:27:28 8.96 118 Gwenn Stevenson Oxford MI 47
11 3:40:00 8.45 124 Abby Johnson Rogers City MI 28

Division: M20-29

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 1:56:37 15.95 135 Ryan Halstead Grayling 26

Division: F20-29

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 3:40:00 8.45 124 Abby Johnson Rogers City MI 28

Division: M30-39

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 1:47:35 17.29 140 Daniel Yankus Milford MI 32
2 2:26:25 12.7 137 Gullaume Girard Lansing MI 33
3 2:27:57 12.57 163 Gabe Williams Roscommon MI 39
4 2:45:18 11.25 157 Christopher Anderson East Grand Rapids MI 39
5 3:07:28 9.92 158 Evan Anderson Matthews NC 36
6 4:44:00 6.55 156 Mark Obreeman Cheboygan MI 37
7 4:44:00 6.55 155 Todd Hayder Cheboygan MI 36

Division: F30-39

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 2:37:08 11.84 162 Hilary Witbrodt Audurn MI 33

Division: M40-49

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 1:56:53 15.91 122 Stephen Smigiel Rockford MI 46
2 1:58:23 15.71 141 Jon Morgan Milford MI 49
3 2:01:58 15.25 149 Glenn Goodman Bellaire MI 47
4 2:03:12 15.1 145 Robert Smith Roscommon MI 40
5 2:03:36 15.05 136 Allen Sorgenfrei Bloomfield Hills MI 49
6 2:08:20 14.49 106 Michael Seaman Mt. Pleasant MI 49
7 2:24:57 12.83 119 Adam Danes Northville MI 46
8 2:29:58 12.4 129 Theo VonWallmenich Alma MI 43
9 2:54:52 10.64 169 Steve Vannocker E. Lansing MI 48
10 4:44:00 6.55 171 Chris Ackerman Cheboygan MI 44

Division: F40-49

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 2:25:48 12.76 165 Ann Wager Gaylord MI 48
2 2:49:32 10.97 164 Karen Kirt Lake Leelanau MI 46
3 2:57:05 10.5 170 Clare Tanner E. Lansing MI 46
4 3:27:28 8.96 118 Gwenn Stevenson Oxford MI 47

Division: M50-59

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 1:47:37 17.28 111 Dennis Paull Cheboygan MI 50
2 1:58:05 15.75 142 Robert Fairman Ann Arbor MI 56
3 1:58:08 15.74 104 John Gravlin Cheboygan MI 59
4 2:02:23 15.2 143 Randy Smith Williamsburg MI 52
5 2:05:39 14.8 117 James Beebe Grand Haven MI 53
6 2:10:08 14.29 108 Larry Kanaby Bad Axe MI 52
7 2:11:08 14.18 132 Blair Zordell Berrien Springs MI 54
8 2:12:40 14.02 151 Steve Seager Grayling MI 55
9 2:13:00 13.98 120 Chris Weingartz Petoskey MI 58
10 2:14:23 13.84 173 Steve Steffke 51
11 2:14:36 13.82 139 John Britton Zanesfield OH 51
12 2:15:12 13.76 166 Mike Everts Petoskey MI 52
13 2:15:50 13.69 125 Karl Troost Cheboygan MI 55
14 2:16:13 13.65 153 James Doull Petoskey MI 54
15 2:20:10 13.27 150 Doug Heady Ann Arbo MI 56
16 2:22:41 13.04 133 Kip Miller Bridgman MI 53
17 2:26:21 12.71 112 Jeffois Moore Northville MI 57
18 2:31:23 12.29 116 Dennis Miller Gaylord MI 57
19 2:36:41 11.87 131 Michael Bourassa Charlevoix MI 59
20 2:39:16 11.68 109 Rick Neier Tawas City MI 56
21 2:43:53 11.35 167 Tom Baron Vermilion OH 59
22 2:45:46 11.22 103 Devan Thielfoldt Troy MI 57
23 2:56:55 10.51 107 Dale Ernst Sandusky MI 50
24 3:04:10 10.1 172 Ron Anderson Alpena MI 57
25 3:13:34 9.61 138 Martin Wooledge Mason MI 50
26 4:44:00 6.55 115 Gregory Kuhn Indianapolis IN 55

Division: F50-59

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 2:32:55 12.16 102 Brenda Carlson Grayling MI 53
2 3:14:57 9.54 134 Fran Upton Roscommon MI 54

Division: M60-69

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 2:06:00 14.76 160 Ken Dawson Farmington Jills MI 63
2 2:07:25 14.6 161 Don Camp Grand Haven MI 61
3 2:13:24 13.94 146 William Kaltz :inckney MI 66
4 2:14:44 13.8 121 Steve Smigiel Sr. Ada MI 68
5 2:19:01 13.38 154 Robin Luce Central Lake MI 62
6 2:21:18 13.16 101 Joseph Brown Grayling MI 62
7 2:34:58 12 130 Ernie Brumbaugh Rockford MI 67
8 2:37:14 11.83 128 Dan Nolan Holland MI 62
9 2:46:12 11.19 144 Jim Gobeski Plymouth 65
10 2:47:25 11.11 110 Bill Ahrenberg Cheboygan MI 61
11 3:15:06 9.53 113 Dave Whitlock Mancelona MI 67
12 3:26:13 9.02 152 George Fleski Cheboygan MI 60
13 3:27:06 8.98 114 Chris Doubek Spring Lake MI 63
14 3:31:32 8.79 148 Ells Boal Charlevoix MI 69
15 3:56:54 7.85 126 Richard Wells Hamtramck MI 68
16 3:57:00 7.85 174 John Koski 63
17 4:24:31 7.75 127 Mark Abbe Saginaw MI 60

Division: F60-69

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 2:36:01 11.92 168 Marg Meincke Sault Sainte Marie ON 60
2 2:53:38 10.71 159 Karen Dawson Farmington MI 60

Division: M70-79

Place Time Speed Bib# Name City State Age
1 2:38:41 11.72 123 Michael Keenan Scottville MI 74