Skip navigation
www.tokous.com

Koch and Vigland win Cote Dame Marie

Michigan Cup: Cote Dame Marie

Sun, Jan  22, 2012 - By Mike Muha

Finally! A race with decent snow with - GASP! -set tracks. Skiers who avoided last week's iffy snow at the Frosty Freestyle and Krazy Klassic came out in droves for the 2012 Cote Dame Marie at Hanson Hills in Grayling, MI.

2012 Cote Dame Marie cross country ski race - men's start

Men's 30k start. All photos by Peter Bruning.

Jeff Koch (Priority Health) pulled away from last weekend's double winner, Dan Yankus (Team NordicSkiRacer/Priority Health) to win the men's 30k freestyle in 1:20:01.6. Yankus was about a minute and a half behind in 1:21:34.4. Twenty-on year old Alex Vanias (Cross Country Ski Headquarters) was third in 1:22:19.5.

2012 Cote Dame Marie cross country ski race - women's start

Women's 15K start

Three VASA Ski Club racers topped the podium in the women's 15k freestyle. Susan Vigland narrowly beat Amy Powell 48:09.0 to 48:10.4, with teammate Laura Webb taking third in 50:52.9.

2012 Cote Dame Marie cross country ski race - junior boys start

Junior Boys 8k Start

Ian Durand, Sean Brownell, and Charles Needham were the top Junior Boys 8k freestyle, with times of 28:57.3, 30:17.0 and 30:27.7 In the Junior Girls 8k freestyle, Erin Lipp was first in 30:30.5 followed by Lauren Pflughoeft in 31:36.5 and Hannah Davis in 35:23.5.

2012 Cote Dame Marie cross country ski race - junior girls start

Junior Girls 8k Start

Citizen races

There were also 8k Classic and Skate citizen races as part of the Cote Dam Marie. In the Men's 8k Classic, Jeff Hervels was first 33:22.0 while Gabe Williams and Andrew Temme came in second and third less than a second apart (35:41.1 and 35:41.8)

2012 Cote Dame Marie cross country ski race - chasing group

Chasing pack at the half-way feed station

Hannah Steffke, Hanna Miller, and Gwenn Stevenson were the top three classic women in 43:25.5, 43:47.6 and 1:00:33.6.

In the Men's Citizen skate race, Yenson Schwab won in 27:41.9, followed by Matt Durand (33:59.7) and Hap Wright (35:55.7). Oni Mitchell was the only skate women, finishing in 1:33:10.1.

Cote Dame Marie Ski Loppet (Overall Results)
January 21, 2012

Citizen Men’s 8K Classic
Place Bib First Last Gender Age Time Team Name
1 234 Jeff Hervels M 46 33:22.0  
2 236 Gabe Williams M 37 35:41.1  
3 230 Andrew Temme M 24 35:41.8  
4 246 George Gambert M 63 42:23.6  
5 226 Paul Jansen M 60 46:16.7  
6 207 Ned Rambo M 71 53:57.0  
7 229 Jim Linsell M 61 1:08:16.8  
8 251 Marvin Stevenson M 77 1:17:30.0 XC Ski HQ Team
Citizen Women’s 8K Classic
1 255 Hannah Steffke F 13 43:25.5  
2 231 Hanna Miller F 22 43:47.6  
3 247 Gwenn Stevenson F 45 1:00:33.6 XC Ski HQ Team
4 248 Renee Bancroft F 30 1:01:32.6 GRNST
5 254 Madeline Steffke F 11 1:12:41.2  
Citizen Men’s 8k Skate
1 224 Yensen Schwab M 38 27:41.9  
2 228 Matt Durand M 44 33:59.7 VASA Ski Club
3 252 Hap Wright M 65 35:55.7 Straits Striders
4 245 Fred Arnold M 67 41:22.8  
5 227 Rob Butryn M 43 42:00.9 VASA Ski Club
6 233 John McKeon M 51 44:17.5 XC Ski HQ Team
7 250 Carl Ridgway M 71 44:36.3  
8 249 John Johnson M 68 54:21.4  
Citizen Women’s 8k Skate
1 223 Oni Mitchell F 63 1:33:10.1 HH/CCSS
Junior Boys 8k Skate
1 201 Ian Durand M 13 28:57.3 VASA Ski Club
2 215 Sean Brownell M 15 30:17.0  
3 212 Charles Needham M 16 30:27.7 Central HS Boys
4 243 Mark Smith M 15 30:29.9  
5 209 Kyle Dotterrer M 15 30:46.4 Central HS Boys
6 203 David Butryn M 15 33:35.5 VASA Junior Race Team
7 216 Tim Brownell M 15 33:37.9 West Boys
8 213 Mike Siciliano M 16 34:20.9 Central HS Boys
9 202 Luke Rambo M 12 34:33.8  
10 232 Forrest Lewallen M 16 35:01.3 Traverse City Central Nordic
11 242 Clay Darling M 14 35:01.6 VASA Ski Club
12 214 Nicholas Amato M 15 36:04.2 West Boys
13 241 Frank Leahy M 16 37:06.6 Central HS Boys
14 237 Joe Banish M 16 37:28.6 Traverse City Central Nordic
15 208 Graham Bevier M 15 38:17.2 Central HS Boys
16 204 Garrett Gabalis M 16 39:01.0 XC Ski HQ Team
17 211 Jacob Myers M 15 41:05.7 Central HS Boys
18 253 Levi Gournie M 0 41:24.3 West Boys
19 240 Colton Gerler M 15 41:48.0 Traverse City Central Nordic
20 235 Jack Hervela M 11 45:48.8  
21 210 Peter Jacobson M 16 45:59.0 Central HS Boys
22 205 Gage Gabalis M 14 50:23.2  
23 244 Garrett Ruffner M 13 52:08.1 Nordic Ski Racer
Junior Girls 8k Skate
1 219 Erin Lipp F 14 30:30.5 Central HS Girls
2 221 Lauren Pflughoeft F 16 31:36.5 Central HS Girls
3 218 Hannah Davis F 15 35:23.8 Central HS Girls
4 225 Heidi Schwab F 13 35:29.6 VASA Ski Club
5 222 Kendall Minor F 16 39:03.2 Central HS Girls
6 206 Emily Steffke F 14 39:58.5 HH/CCSS
7 217 Jami Chung F 15 40:29.4 Central HS Girls
8 220 Hayley Padden F 15 41:29.5 Central HS Girls
9 238 Katie Cooney F 16 43:38.3 Traverse City Central Nordic
10 239 Clara Trippe F 16 49:41.2 Traverse City Central Nordic
Michigan Cup Men’s 30k
1 48 Jeff Koch M 40 1:20:01.6 Priority Health
2 79 Daniel Yankos M 30 1:21:34.5 Priority Health
3 73 Alex Vanias M 21 1:22:19.5 XC Ski HQ Team
4 50 John O'Hearn M 31 1:23:20.5 Priority Health
5 49 Milan Baic M 52 1:23:30.0 Priority Health
6 75 Denny Paull M 47 1:23:49.5 Straits Striders
7 30 Ryan Halstead M 24 1:23:57.4 XC Ski HQ Team
8 4 Glenn Goodman M 45 1:24:11.8 VASA Ski Club
9 6 Ryan Harris M 20 1:25:37.2 HH/CCSS
10 25 Jim Harrington M 46 1:25:39.8  
11 81 Jon Foltz M 45 1:25:50.8 Straits Striders
12 28 Andrew Bruning M 16 1:26:24.2  
13 13 Kyle Rambo M 46 1:26:30.1 Team Rambo
14 84 John Gravlin M 57 1:26:35.9 Straits Striders
15 62 Clifford Onthank M 58 1:26:39.0 VASA Ski Club
16 59 Randal Blodel M 55 1:27:03.3 GRNST
17 58 Dell Todd M 43 1:27:24.6 GRNST
18 57 Gregory Worsnop M 57 1:29:19.1 GRNST
19 89 Jon Morgan M 47 1:29:55.7 Priority Health
20 65 Tim Jenema M 42 1:30:10.4 VASA Ski Club
21 32 Robert Smith M 38 1:30:17.4  
22 19 Matthew Stuber M 29 1:30:32.6 XC Ski HQ Team
23 3 Don Camp M 59 1:30:43.0 GRNST
24 91 Dave Smith M 27 1:30:51.0  
25 74 Doug Heady M 54 1:32:55.7 Nordic Ski Racer
26 69 Alexey Vermeulen M 17 1:32:56.5 Nordic Ski Racer
27 61 Steve Andriese M 46 1:33:37.8 VASA Ski Club
28 71 Douglas Cornell M 52 1:33:47.2 Nordic Ski Racer
29 77 Steve Van Dam M 61 1:34:03.2 Straits Striders
30 46 Chris Weingartz M 56 1:34:08.8 Straits Striders
31 15 Stephen Smigiel M 45 1:34:11.5 GRNST
32 64 Tim Onthank M 60 1:36:32.6  
33 8 William Kaltz M 64 1:36:48.4 Nordic Ski Racer
34 12 Curt Peterson M 62 1:38:04.9 VASA Ski Club
35 70 Larry Kanaby M 50 1:38:51.0 XC Ski HQ Team
36 85 Michael Seaman M 47 1:39:20.8 GRNST
37 86 Jerry Weiss M 51 1:39:30.4 HH/CCSS
38 56 Robin Luce M 60 1:39:44.3 HH/CCSS
39 14 Steve Seager M 53 1:41:20.8 HH/CCSS
40 51 Kip Knight M 48 1:41:39.5 VASA Ski Club
41 87 Steve Brown M 54 1:42:07.5 VASA Ski Club
42 88 Robert Fairmeh M 54 1:42:16.0 Nordic Ski Racer
43 42 Jim Anderson M 57 1:42:47.7 HH/CCSS
44 18 Steve Steffke M 49 1:43:21.6 HH/CCSS
45 5 Jamie Green M 51 1:44:08.3 HH/CCSS
46 27 Chris Maltby M 39 1:44:10.7 Hanson Hills
47 45 Frank Rynalski M 57 1:44:21.5 XC Ski HQ Team
48 67 John Britton M 49 1:45:12.0 HH/CCSS
49 9 Fred Mills M 57 1:46:05.4 HH/CCSS
50 31 Josh Sheldon M 30 1:46:26.1 XC Ski HQ Team
51 43 Mike Temkin M 48 1:46:43.6 XC Ski HQ Team
52 72 Tony Percha M 52 1:46:55.3 Nordic Ski Racer
53 60 Stuburug Biders M 36 1:48:28.1 Stuburug Riders
54 16 Steve Smigiel M 66 1:48:33.4 GRNST
55 47 Brian Beanchaup M 34 1:49:41.2 VASA Ski Club
56 38 Alex Jakle M 27 1:50:10.3 VASA Ski Club
57 26 John Schuld M 54 1:51:33.3  
58 52 Blair Zorvell M 51 1:51:43.0 GRNST
59 93 Tim Cook M 48 1:52:10.8 XC Ski HQ Team
60 29 Tom Baron M 57 1:53:40.3 XC Ski HQ Team
61 40 Theo Von Wallmenich M 41 1:54:37.3 XC Ski HQ Team
62 76 Karl Trost Jr M 53 1:55:26.7 Straits Striders
63 23 Dan Wisneski M 51 1:55:41.9 GRNST
64 1 Duane Amato M 61 1:55:42.7 VASA Ski Club
65 80 Doug Endicott M 51 1:57:26.4 VASA Ski Club
66 82 Rick Neiver M 54 1:57:51.2 XC Ski HQ Team
67 44 Devon Thielfoldt M 55 1:58:58.5 XC Ski HQ Team
68 53 John Harris M 57 2:00:59.9  
69 33 Ernie Brumbaugh M 65 2:01:54.8 GRNST
70 90 Jeff Pike M 57 2:02:04.8 XC Ski HQ Team
71 94 Bill Haefner M 74 2:03:19.0 Nordic Ski Racer
72 35 David Mitchell M 62 2:03:30.5 HH/CCSS
73 36 Walter Johnson M 62 2:04:04.1 HH/CCSS
74 10 Travis Moser M 47 2:04:22.3 HH/CCSS
75 24 Dan Nolan M 60 2:06:08.2 GRNST
76 34 Joe Seifert M 60 2:07:37.4 HH/CCSS
77 7 Peter Johnson M 66 2:08:10.1 GRNST
78 22 Dennis West M 65 2:09:31.5  
79 55 Bob Triebold M 49 2:10:13.2 GRNST
80 11 Frank Nizio M 63 2:10:55.4 Nordic Ski Racer
81 68 Steve Biggs M 65 2:11:23.7 Straits Striders
82 21 Larry Timm M 62 2:12:59.5 XC Ski HQ Team
83 92 Ellis Boal M 67 2:13:24.3 Straits Striders
84 20 Scott Taylor M 57 2:16:34.2  
85 54 Marvin Boluyt M 58 2:18:12.1  
86 17 Michael Southwell M 32 2:18:33.8  
87 78 Spencer Ruffner M 60 2:23:11.6 Nordic Ski Racer
88 66 David Beier M 63 2:26:38.9 Straits Striders
89 2 Christopher Anderson M 37 2:34:06.2 GRNST
90 41 Rick Kraai M 59 2:40:47.4 GRNST
91 83 Rian Mintek M 60 2:45:23.5 Bittersweet Uphill Ski Team
92 37 Bob Welsch M 69   HH/CCSS
93 39 Dale Ernst M 48   XC Ski HQ Team
94 63 Sam Shoup M 61   Straits Striders
Michigan Cup Women’s 15k
1 135 Susan Vigland F 43 48:09.0 VASA Ski Club
2 127 Amy Powell F 43 48:10.4 VASA Ski Club
3 145 Laura Webb F 51 50:52.9 VASA Ski Club
4 144 Tracy Hardin F 55 53:19.6 Straits Striders
5 133 Brenda Carlson F 51 54:23.6 HH/CCSS
6 139 Ann Wagar F 46 55:23.1 HH/CCSS
7 126 Gussie Peterson F 62 55:38.3 VASA Ski Club
8 138 Jean Van Dam F 62 55:41.2 Straits Striders
9 134 Bonnie Karas F 47 57:38.9 HH/CCSS
10 142 Mariah Frye F 25 58:47.0 XC Ski HQ Team
11 143 Bridget Faltr F 41 59:01.5 Straits Striders
12 146 Karen Kirt F 44 59:02.0 VASA Ski Club
13 147 Hilary Witbrodt F 31 1:03:30.2 HH/CCSS
14 130 Linda Weeks F 57 1:04:17.4 XC Ski HQ Team
15 148 Fran Upton F 52 1:07:40.3 XC Ski HQ Team
16 150 Vickie Putnam F 63 1:08:17.6 Nordic Ski Racer
17 128 Christine Seager F 49 1:10:12.3 HH/CCSS
18 132 Linda Allen F 59 1:25:52.3 Nordic Ski Racer
19 136 Emily McKeon F 17 1:28:54.2 XC Ski HQ Team
20 140 Amelia Wilks F 64 1:34:38.8 Straits Striders
21 137 Christine Fowler F 60 1:36:06.0 XC Ski HQ Team
22 149 Jean Murray F 74 1:48:33.6  
23 129 Barbara Slovisky F 56 1:51:37.5 XC Ski HQ Team
24 131 Cheryl Timm F 62 1:59:21.0 XC Ski HQ Team
25 141 Julie Hewlett F 58 2:01:49.6 Nordic Ski Racer