Skip navigation
www.forbushcorner.com

Liebner makes it two in a row

Michigan Cup: Gran Travers Classic

Sun, Feb  14, 2010 - By Mike Muha

It was a great Valentines Day to be out racing with your loved one!

The 16K and 6K Gran Travers race courses were in terrific shape, double tracked throughout. On steeper downhills, one track was set on the side and the other track was taken out for skiers who might be uncomfortable skiing fast in the track. On fast curvy downhills, both tracks were removed because the tracks would have been in the way as skiers cut to the inside of each corner.

Temperatures were in the mid to upper 20's and there was quite a bit of humidity. Still, skiers who glide waxed a little on the colder side tended to have faster skis. There was no new snow, although an occasional snow shower occurred during the race - and maybe some sprinkles about 45 minutes into the race.

There was an unusually large field, with over 103 skiers racing and many more participating in the Valentines Day ski. Organizers had to scramble to find enough race bibs for everyone, resulting in a variety of race bibs for the day!

16K Race

Andy Liebner swept this weekend's Vasa races, winning both the Vasa 50K Freestyle and the Gran Travers 16K Classic, becoming the first "xcskishop.com Grand Champion". Liebner pulled away from Strait Strider Denny Paull to win 47:40 to 48:09. Seventeen-year old Ross Williams finished third in 50:18.

Tracy Hardin took the victory today in a time of 1:00:58, beating Amy Wichern (who was second overall in Saturday's 50K Vasa Freestyle) by about a minute in a half. Wichern's time was 1:02:34. Rounding out the top three was Ann Wagar in 1:04:37.

6K Race

In the 6K race, Raymond Innis had the fastest time to win the male division in 22:51. James Padden took second 23:30. Evan Cover, who won the 12K Freestyle in the Vasa, was a close third in 23:47.

The fastest female in the 6K was Hilde Gronvold. Gronvold finished in 25:04, the 6th fastest time of the day overall. Hannah Meachum followed in second place in 25:43, the Maria Frick completing the podium with a time of 26:52.

Overall Results

The 6K results follow the 16K results below:

                  16K Gran Traverse Age Division Results
                         Sunday, February 14, 2010

    ************ MALE OVERALL WINNERS ************
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1  1279 Andy Liebner            Marquette          MI 26   47:40 
    2    47 Dennis Paull            Cheboygan          MI 45   48:11 
    3    40 Ross Williams           Williamsburg       MI 17   50:18 

                          MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1    26 Fred Schaafsma          Traverse City      MI  ? 1:48:36 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1    40 Ross Williams           Williamsburg       MI 17   50:18 
    2    34 Travis Roberts          Lake City          MI 16 1:18:07 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1  1279 Andy Liebner            Marquette          MI 26   47:40 
    2    27 John Paul               Traverse City      MI 28 1:05:35 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1    20 Jeff Koch               Traverse City      MI 38   50:34 
    2  1175 Michael Schaefer        Grafton            OH 37   54:39 
    3    58 Robert Smith            Roscommon          MI 36   57:36 
    4    24 Than Dykstra            Traverse City      MI 37   59:16 
    5    25 Jan Merka               Laurel             MD 37 1:00:26 
    6  2127 Theo Vonwallmenich      Alma               mi 39 1:06:36 
    7   354 Christopher Anderson    Grand Rapids       MI 30 1:26:46 


                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1    47 Dennis Paull            Cheboygan          MI 45   48:11 
    2     7 Stephen Smigiel         Cedar Springs      MI 43   51:36 
    3    21 Todd Vigland            Traverse City      MI 40   52:16 
    4    23 Glenn Goodman           Bellaire           MI 43   52:48 
    5    54 Randy Smith             Williamsburg       MI 48   55:40 
    6  1181 Jamie Green             Gaylord            MI 49   55:48 
    7  7700 Michael Seaman          Mt Pleasant           45   57:19 
    8  1173 Larry Kanaby            Bad Axe            MI 48   57:23 
    9   353 John Britton            Zanesfield         OH 47   59:17 
   10     6 Robert Triebold         South Bend         IN 47 1:03:01 
   11  1280 Mike Temkin             Troy                  46 1:04:54 
   12  1269 Nickola Baic            Walloon Lake       mi 48 1:11:25 
   13  1447 Adam Danes              Northville            42 1:13:34 
   14    59 Dale Ernest             Sandusky           MI 46 1:21:51 
   15  1441 Brad Plymale            Northville            41 1:25:36 
   16    53 Matthew Walling         Grand Rapids       MI 46 2:08:01 


                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1     2 Clifford Onthank        Traverse City      MI 56   50:41 
    2    55 Randal Bladel           Granger            IN 54   52:23 
    3    29 John Gravlin            Linwood            MI 55   53:14 
    4  1185 Doug Heady              Ann Arbor          mi 52   53:32 
    5     5 Chris Weingartz         Petoskey           MI 54   54:04 
    6  7710 Ken Dawson              Farmington            59   54:38 
    7    60 Steve Seager            Grayling           MI 51   56:23 
    8  1180 Mike Muha               Wixom              MI 52   56:27 
    9     9 Don Camp                Grand Haven        MI 57   56:52 
   10    17 Daniel Rabine           Eben Junction      MI 50   58:50 
   11    13 Robin Luce              Central Lake       MI 58 1:00:00 
   12    30 Richard Jaissle         Traverse City      MI 58 1:02:47 
   13  1176 Frank Rynalski          Bay City           MI 55 1:03:02 
   14    41 Daniel Nolan            Holland            MI 58 1:06:45 
   15    28 Vince Call              Alpena             MI 59 1:07:27 
   16  1275 Mark Madorski           Leonard               52 1:07:36 
   17  1276 Jeff Moore              Northville            53 1:08:59 
   18    10 Bob Vande Kopple        Pellston           MI 58 1:10:28 
   19    11 Peter Danly             Traverse City      MI 58 1:13:05 
   20  1273 Stuart Picard           Greenville         mi 55 1:13:53 
   21  1278 Devan Thielfoldt        Troy                  53 1:14:02 
   22    37 Rick Kraai              Holland            MI 57 1:14:03 
   23    38 Robert Eifler           Rapid City         MI 52 1:15:00 
   24  1179 John Love               Saint Johns        MI 51 1:15:46 
   25    42 Jeff Pike               Highland           MI 55 1:15:56 
   26    33 William Danly           N Muskegon         MI 54 1:17:12 
   27   355 John Paul               Traverse City      mi 55 1:17:46 
   28   360 Dave Clary              Traverse City      mi 50 1:18:35 
   29    35 Duane Amato             Suttons Bay        MI 59 1:20:02 
   30    19 Spencer Ruffner         Tecumseh           MI 58 1:20:26 
   31  1270 George Felski           Cheboygan             56 1:23:17 
   32  1272 Jim Davis               Dewitt                51 1:29:14 
   33  1182 Steve Brown                                MI 52 1:33:44 
   34    44 Dennis Elston           Flint              MI 55 2:15:18 


                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1  1184 William Kaltz           Pinckney           MI 62   57:16 
    2  7730 Cris Jones              Roscommon             61   59:22 
    3  1178 Steve Smigiel           Ada                MI 64 1:02:33 
    4    57 Ernie Brumbaugh         Rockford           MI 63 1:08:13 
    5    15 James Woodburne         Traverse City      MI 69 1:09:32 
    6  1174 Ed Clary                Amherst            OH 69 1:09:41 
    7     3 Ray Schmekel            Traverse City      MI 61 1:09:54 
    8   359 Hap Wright              Boyne City            63 1:10:32 
    9  1177 Tim Greening            N Muskegon         MI 68 1:11:03 
   10    46 Dave Whitlock           Mancelona          MI 63 1:15:53 
   11  7720 George Gambert          Bellaire              62 1:20:09 
   12   356 Ray Landfair            Cedar              mi 61 1:23:49 
   13  7740 Max Johnson             Brutus                63 1:26:19 
   14  2133 Louis Awodey            Boyne City         mi 65 1:27:05 
   15  1348 Daniel Sagady           Bellaire              60 1:32:32 
   16    16 Mike Schaeffer          Traverse City      MI 61 1:33:42 
   17  1277 Richard Wells           Hamtramck          mi 64 1:34:42 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 98
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1   358 Bill Haefner            Clarkston          mi 72 1:05:24 
    2    14 Patrick Tobin           Traverse City      MI 71 1:15:03 
    3    48 George Geikas           Christmas          MI 71 1:48:14 
    4     8 Marvin Stevenson        Rochester Hills    MI 75 1:51:13 


    ************ FEMALE OVERALL WINNERS ************
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1    52 Tracy Hardin            Cheboygan          MI 53 1:00:58 
    2    12 Amy Wichern             Lake Ann           MI 41 1:02:34 
    3  2128 Ann Wagar               Gaylord               44 1:04:37 

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1    43 Catarina Gulledge       Roscommon          MI 21 1:08:31 
    2  1274 Hilary Witbrodt         Auburn                29 1:09:53 
    3    36 Adrienne Walts          Chicago            IL 29 1:42:00 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1  1268 Dagmar Merkova          Laurel             MD 39 1:15:12 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1    12 Amy Wichern             Lake Ann           MI 41 1:02:34 
    2  2128 Ann Wagar               Gaylord               44 1:04:37 
    3    22 Susan Vigland           Traverse City      MI 41 1:04:46 
    4    32 Chris Junker            Rapid City         MI 46 1:26:41 
    5  1271 Susan Davis             Dewitt                49 1:43:27 
    6    56 Gwenn Stevenson         Oxford             MI 43 1:49:55 
    7  2131 Lisa Franseen           Traverse City      mi 46 1:51:31 
    8  2132 Susan Bagby             Traverse City         41 1:51:33 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1    52 Tracy Hardin            Cheboygan          MI 53 1:00:58 
    2  1187 Linda Weeks             Lansing            mi 56 1:16:54 
    3    18 Carole Mueller-Brumbaug Rockford           MI 55 1:17:30 
    4   357 Linda Allen             Grosse Pt             57 1:35:02 
    5    45 Barb Slovisky           East Lansing       MI 54 1:51:25 
    6  1183 Connie Brown                                  55 2:03:05 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1  1303 Donna Dagady            Bellaire              60 2:08:08 


                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 98
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1  2126 Jean Murray             Mt Pleasant           72 1:40:52 

 

                          6K Gran Travers Results
                         Sunday, February 14, 2010

                          MALE AGE GROUP:  1 - 99
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1   175 Raymond Innis           Traverse City      MI 18   22:51 
    2   170 James Padden            Traverse City      MI 18   23:30 
    3   185 Evan Cover              Traverse City      mi 16   23:47 
    4   167 Alan Jacobson           Traverse City      MI 18   24:14 
    5  2129 Matt Heimburger         Traverse City      mi 17   24:24 
    6   176 Micah Norris            Traverse City      MI 17   24:32 
    7   169 Josh Lance              Traverse City      MI 16   25:00 
    8   184 Ryen Keenan             Traverse City         17   25:43 
    9   191 John Anderson                                 16   26:34 
   10   174 Spencer Trubac          Traverse City      MI 18   27:11 
   11   180 Alex Hawke              Traverse City      MI 17   27:11 
   12   179 Karl Jacobson           Traverse City      MI 16   28:36 
   13  2130 Greg Morgan             Chardon            mi 23   33:06 
   14   173 Charlie Trubac          Traverse City      MI 15   40:55 
   15   137 Andrzej Gulinski        Kalamazoo          MI 57   41:35 
   16   190 David Jenkins           Pittsburgh         PA 34   42:53 
   17   134 Kyle Sosenko            Manton             MI 17   43:03 
   18   177 Ted Wenzlick            Livonia            MI 27   46:05 
   19   138 Dick Thompson           Elk Rapids         MI 70   47:27 
   20   139 Nick Amato              Suttons Bay        MI 12   48:53 
   21   183 Gunn Johansen           Lewiston              53   49:53 
   22   140 Ron August              Waterford          MI 66   51:23 
   23   192 Dale Boone              Suttons Bay        mi 49 1:04:40 


                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 99
Place No.   Name                    Town              Sta Ag Time    
===== ===== ======================= ================= === == ======= 
    1   156 Hilde Gronvold          Traverse City      MI 17   25:04 
    2   188 Hannah Meachum                                17   25:43 
    3   155 Maria Frick             Williamsburg       MI 17   26:52 
    4   162 Hannah Rickard          Traverse City      MI 16   29:52 
    5   161 Amanda Porter           Traverse City      MI 16   30:06 
    6   153 Kennedy Cullen          Traverse City      MI 16   31:17 
    7   154 Megan Egbert            Traverse City      MI 18   32:00 
    8   164 Kaylee Vandomellen      Traverse City      MI 16   32:39 
    9   158 Jane Hinsencamp         Traverse City      MI 17   33:18 
   10   157 Clancey Hawke           Traverse City      MI 15   34:34 
   11   165 Anna Ward               Traverse City      MI 17   34:52 
   12   159 Katie Perkins           Traverse City      MI 17   34:57 
   13   163 Katie Stanton           Traverse City      MI 14   35:03 
   14   186 Emma Schilkey           Traverse City      mi 16   38:01 
   15   178 Amy Wilks               Mancelona          MI 62   42:59 
   16   133 Chris Stall             Manton             MI 40   44:54 
   17   187 Naomi Jarvis            Allison Park       PA 43   46:46 
   18   131 Julie Hewlett           Tecumseh           MI 56   54:25 
   19   193 Lindsey Boone           Suttons Bay        MI 12 1:04:41 
   19   193 Lindsey Boone           Suttons Bay        MI 12 1:04:41