Skip navigation
www.xcskishop.com

Two GLD teams place in top 15 in JO Relays

Juniors Olympics

Sun, Mar  15, 2009 - By Mike Muha

Two Great Lake District teams places in the top 15 in the Junior Olympic Relay race. GLD's Christina Mishica, along with Marisa Rorabaugh (Alaska - FXC/NSCF)and Moregan Bender (Alaska Nordic Racing) finished 11th overall in the OJ girls relay. In the OJ Boys division, Jesse Smith, Luke Gesior and Tom McFadden (all GLD skiers) finished 13th overal division.

Complete results (PDF)

Great Lakes District racer results

3x5k Relay Class: FJ1

Pl Bib Name               DIV Affiliation           Leg Time   Cummmulative 
23 13 FJ1-MIX-3       1:02:42.0 
       RYAN, Keelin       IM  Bogus Basin NT        19:34.7 (18) 19:34.7 (18)
       FRICK, Maria       GLD                       21:01.1 (24) 40:35.9 (23)
       Hammer, Page       HP  LNSA                  22:06.1 (24) 1:02:42.0 (24)


3x5k Relay Class: MJ1

Pl Bib Name               DIV Affiliation           Leg Time   Cummmulative 

18 36 MJ1-GL-1      48:16.5 15
       SHARP, Kai     GLD Copper Country            16:09.8 (20) 16:09.8 (20)
       WOODBECK, Jay  GLD Copper Country            15:53.4 (13) 32:03.2 (16)
       WAGNER, Zach   GLD Superiorland              16:13.2 (17) 48:16.5 (18)

24 37 MJ1-GL-2      50:51.7
       NOREN, Ben     GLD                           17:09.7 (25) 17:09.7 (25)
       MATTIOLI, Tony GLD Superiorland              16:14.6 (19) 33:24.3 (24)
       MCFADDEN, John GLD Superiorland              17:27.4 (24) 50:51.7 (24)
 
26 38 MJ1-GL-3      52:40.6
       BAIC, Brendan  GLD                           17:26.9 (27) 17:26.9 (27)
       BROWN, Greg    GLD                           18:05.7 (28) 35:32.6 (27)
       WILLIAMS, Ross GLD                           17:07.9 (23) 52:40.6 (26)
 
59 MJ1-GL-4 DNF
       KANE, Kevin    GLD                           19:08.3 (29) 19:08.3 (29)


3x5k Relay Class: FOJ

Pl Bib Name               DIV Affiliation           Leg Time   Cummmulative 
11 107 FOJ-MIX-1        57:43.2
       RORABAUGH, Marisa  AK  FXC/NSCF              19:23.8 (11) 19:23.8 (11)
       MISHICA, Christina GLD                       19:12.2 (11) 38:36.1 (11)
       BENDER, Morgan     AK  Alaska Nordic Racing  19:07.1 (11) 57:43.2 (11)

3x5k Relay Class: MOJ

Pl Bib Name               DIV Affiliation           Leg Time   Cummmulative 
13 120 MOJ-GL-1        48:26.5 25
       SMITH, Jesse      GLD                        16:00.7 (16) 16:00.7 (16)
       GESIOR, Luke      GLD                        15:46.7 (10) 31:47.5 (13)
       MCFADDEN, Tom     GLD Superiorland           16:39.0 (16) 48:26.5 (13)