Skip navigation
www.cxcacademy.com/

Paull and Dawson win cold Garland Gripper

Michigan Cup

Sun, Jan  18, 2009 - By Mike Muha

Denny Paull and Natalie Dawson were king and queen of the Garland Gripper Classic Race at Garland Resort on Saturday, January 17, 2009. Strait Strider Paull finished the four-lap 10 Km senior men's classic course in 34:37.  Traverse City's Cliff Onthank double-poled his way around the entire course to take second in 34:44. Todd Vigland, also of Traverse City, finished just behind Onthank in 34:39.

NordicSkiRacer's Natalie Dawson took first in the senior women's two-lap 5 km race in 20:53. Tracy Hardin of Strait Striders took second in 21:02. Grand Rapids Nordic's Amy Todd skied into third in 22:13.

Ross Williams and Maria Frick were prince and princess of the Garland Gripper. Williams was the fastest junior in the 5 Km race, winning in 17:53. Frick took the honors as the fastest junior women, finishing in 22:25.

Steve Smigiel Sr tries to hold off Theo VonWallmenich

Steve Smigiel Sr tries to hold off Theo VonWallmenich near the finish. It was not to be. Theo finished 31st, Steve a second later

The course was nicely groomed with a double track. The groomer picked up the tracker on all sharp corners so skiers would be able to get around without worrying about getting caught in the tracks - very much appreciated!. The tracks ended at just the right place and restarted on the other side of the corner in exactly the right place. Perfect.

It was another cold race, around 5-6F at start time. There was a light breeze but the course was mostly sheltered from the wind.

 

Lee Gearic races through the pines on his fourth lap

Lee Gearic races through the pines on his fourth lap

The men started first over a undulating flat area to a narrow point where the course climbed the only real hill . Although the hill was strideble most skiers seemed to herringbone it. The junior men started two minutes after the senior men, and the junior and senior women headed out another two minutes later.

According to one skier's altimeter, each lap featured around 60 feet of climbing. The women and juniors climbed 120 feet; the men, double that.

Cookies, coffee, tea and balloons after the race. The big Garland lunch feast is a feature of the Garland Glide race on Sunday.

Race Director Nick Baic does his best Heidi impression at the awards Ceremony

Race Director Nick Baic does his best Heidi impression at the awards Ceremony

 

PLACE BIB LAST NAME FIRST NAME CITY TIME RANK
5 KM CLASSIC - JUNIOR WOMEN
Overall Winner-Junior Female - 5 Km
1 1061 Frick Maria Williamsburg 0:22:25 16
J3 Female 13 & Under - 5 Km
1 1008 Todd Katie Grand Rapids 0:33:54 53
2 1055 Bosma Alonza Lake City 0:42:32 67
J2 Female 14-15 - 5 Km
1 1031 Cullen Kennedy Traverse City 0:25:00 30
2 1066 Schilkey Emma Traverse City 0:27:15 40
3 1064 Padden Alyssa Traverse City 0:28:18 43
4 1010 VanDomellen Kaylee Traverse City 0:30:05 49
5 1068 Ehle Samantha Traverse City 0:34:36 57
6 1032 Bosma Shaina Lake City 0:42:24 66
7 1028 Hawke Clancey Traverse City  
J1 Female 16-17 - 5 Km
1 1079 Meachum Hannah Traverse City 0:22:35 17
2 1076 Swaffer Rachel Traverse City 0:23:11 22
3 1012 Otwell Julia Traverse City 0:24:01 26
4 1065 Brennan Brady East Jordan 0:25:17 32
5 1030 Egbert Megan Traverse City 0:25:39 34
6 1082 Andriese Lizzie (Amy) Traverse City 0:28:19 44
7 1044 Perkins Katie Traverse City 0:28:20 45
8 1056 Ward Anna Traverse City 0:29:22 48
9 1087 Thompson Megan Traverse City 0:34:46 59
10 1091 Perria Colleen Traverse City 0:46:29 70
11 1083 Hunt Sammy Gaylord  
OJ Female 18-19 - 5 Km
1 1043 Keenan Kayla Traverse City 0:26:06 35
2 1073 Hertler Katie Traverse City 0:26:53 39
5 KM CLASSIC - SENIOR WOMEN
Overall Winner-Senior Female - 5 Km
1 1006 Dawson Natalie Farmington Hills 0:20:53 6
Female 20 To 29 - 5 Km
1 1089 Witbrodt Hilary Auburn 0:24:28 29
2 1088 Crockett Meg New York 0:47:55 71
Female 30 To 39 - 5 Km
1 1039 Todd Amy Grand Rapids 0:22:13 15
2 1054 Mikolojczyk Kelly Willoughby 0:25:21 33
Female 40 To 49 - 5 Km
1 1009 Upton Fran Roscommon 0:28:53 46
2 1058 Seager Christine Grayling 0:32:40 52
3 1074 Stevenson Gwenn Oxford 0:35:07 60
Female 50 To 59 - 5 Km
1 1050 Hardin Tracy Cheboygan 0:21:02 9
2 1047 Peterson Gussie Midland 0:24:00 25
3 1005 Dawson Karen Farmington Hills 0:26:29 37
4 1085 Mueller-Brumbaugh Carole Rockford 0:26:30 38
5 1001 Fowler Christine Mt Pleasant 0:34:26 55
6 1100 Timm Cheryl Bay City 0:34:41 58
7 1034 Broadbent Pat Reayon 0:44:02 68
Female 60 To 69 - 5 Km
1 1036 Lund Lorraine Midland 0:25:10 31
2 1035 Mendyk Connie Harbor Springs 0:30:30 50
3 1026 Wilks Amelia Mancelona 0:34:21 54
4 1023 Merwin Carole Lake Isabella 0:38:59 62
5 1003 Crockett Margeret Bethesda 0:44:13 69
Female 70 & Over - 5 Km
1 1011 Murray Jean Mt. Pleasant 0:34:32 56
2 1092 Caldwell Beth Ann Arbor 0:37:17 61
5 KM CLASSIC - JUNIOR MEN
Overall Winner-Junior Male - 5 Km
1 1080 Williams Ross Williamsburg 0:17:53 1
J3 Male 13 & Under - 5 Km
1 1052 Bruning Andrew Traverse City 0:28:00 42
2 1024 Bosma Daniel Lake City 0:31:50 51
3 1041 Roberts Kyle Lake City 0:40:17 63
4 1004 Cook Anthony Freeland 0:41:34 64
5 1007 Todd Spencer Grand Rapids 0:49:39 72
J2 Male 14-15 - 5 Km
1 1053 Cover Evan Traverse City 0:20:58 8
2 1077 Icard Joel Traverse City 0:21:17 12
3 1067 Hawke Alex Traverse City 0:22:48 19
4 1021 Buttrick Bobby Traverse City 0:22:51 20
5 1027 Westerman Matt Traverse City 0:24:04 27
6 1059 Jacobson Karl Traverse City 0:24:08 28
7 1049 Lance Josh Traverse City 0:26:06 35
8 1069 Roberts Travis Lake City 0:27:56 41
J1 Male 16-17 - 5 Km
1 1029 Baic Brendan Walloon Lake 0:17:56 2
2 1070 Brown Greg Traverse City 0:17:59 3
3 1033 Innis Raymond Traverse City 0:18:44 4
4 1086 Lance Alex Traverse City 0:20:26 5
5 1025 Kane Kevin Traverse City 0:20:57 7
6 1042 Schilkey Garrett Traverse City 0:21:03 10
7 1072 Jacobson Alan Traverse City 0:21:12 11
8 1081 Norris Micah Traverse City 0:21:34 13
9 1060 Heimburger Matt Traverse City 0:21:41 14
10 1078 Keenan Ryen Traverse City 0:22:47 18
11 1084 Trubac Spencer Traverse City 0:23:26 23
12 1051 Roach Shawn Traverse City 0:23:59 24
OJ Male 18-19 - 5 Km
1 1015 Padden James Traverse City 0:23:02 21
2 1045 Karbowski Reece Traverse City 0:29:05 47
3 1048 Alanson Mark Traverse City 0:42:05 65
5 KM CLASSIC - SENIOR MEN
Overall Winner-Senior Male - 10 Km
1 107 Paull Denny Cheboygan 0:34:37 1
Male 20 To 29 - 10 Km
1 188 Ward William Traverse City 0:38:42 16
Male 30 To 39 - 10 Km
1 131 Vigland Todd Traverse City 0:34:49 3
2 145 Schaefer Michael Grafton 0:35:32 7
3 172 Wagner Brad Grayling 0:38:50 18
4 149 VonWallmenich Theo Alma 0:43:15 31
Male 40 To 49 - 10 Km
1 111 Harrington Jim Petoskey 0:34:51 4
2 183 Todd Dell Grand Rapids 0:35:37 8
3 156 Goodman Glenn Bellaire 0:36:01 10
4 138 Foltz Jon Boyne City 0:36:09 13
5 179 Smith Randy Williamsburg 0:37:17 14
6 113 Seaman Michael Mt. Pleasant 0:38:06 15
7 136 Dufour Yvon Brighton 0:39:28 20
8 122 Green Jamie Gaylord 0:39:34 22
9 116 Vreeken Steve Rochester Hills 0:39:50 23
10 134 Britton John Zanesfield 0:40:38 26
11 121 Cornell Doug Corunna 0:42:41 29
12 175 Smulch Hubert Grand Blanc 0:46:02 39
13 180 Reehorst Tom Traverse City 0:46:40 42
14 112 Ernst Dale Sandusky 0:50:39 48
15 176 Cook Tim Freeland 0:52:16 51
16 173 Gearic Lee Troy 0:53:38 52
17 181 Danes Adam Northville 0:55:06 56
18 163 Mulhall Tim Novi 0:57:39 59
19 140 Plymale Brad Northville 1:12:12 71
Male 50 To 59 - 10 Km
1 152 Onthank Clifford Traverse City 0:34:44 2
2 157 Bladel Randal Granger 0:35:25 5
3 108 Dawson Ken Farmington Hills 0:35:27 6
4 100 Muha Mike Wixom 0:35:42 9
5 198 Brundage Bill Traverse City 0:36:02 11
6 235 Gravlin John Linwood 0:36:03 12
7 142 Heady Doug Ann Arbor 0:38:43 17
8 171 Peterson Curt Midland 0:39:24 19
9 178 Fultz Dick Roscommon 0:40:18 24
10 192 Seager Steve Grayling 0:40:19 25
11 194 Kostrzewa John Traverse City 0:42:03 28
12 115 Jaissle Rick Traverse City 0:43:42 33
13 137 Timm Larry Bay City 0:44:22 34
14 105 Baron Tom Vermilion 0:45:00 36
15 150 Zlobicki Zbigy West Bloomfield 0:46:29 40
16 102 Madorski Mark Leonard 0:46:30 41
17 133 Moore Jeff Northville 0:48:24 44
18 141 Ball Douglass Linden 0:49:38 45
19 160 Roberts Kenneth Lake City 0:50:26 47
20 166 Ahrenberg Bill Cheboygan 0:52:15 50
21 164 Worrel Greg Detroit 0:56:14 57
22 106 Arbour Dale Grand Ledge 0:57:40 60
23 151 Foley Paul Midland 0:59:16 61
24 195 Lemos Stephen Grosse Point Woods 1:00:26 62
25 187 Reicks Brian Roscommon 1:02:39 67
26 146 Pobacik Mark Midland 1:05:08 69
Male 60 To 69 - 10 Km
1 123 Kaltz William Pinckney 0:39:29 21
2 193 Jones Cris Roscommon 0:41:48 27
3 169 Brumbaugh Ernie Rockford 0:42:44 30
4 143 Smigiel Steve Sr Ada 0:43:16 32
5 158 Ries Lee Howell 0:45:04 37
6 128 Clary Ed Amherst 0:45:58 38
7 185 Johnson Peter Whitehall 0:48:23 43
8 114 Whitlock Dave Mancelona 0:50:21 46
9 197 Gambert George Bellaire 0:52:11 49
10 165 Merwin Greg Lake Isabella 0:53:55 53
11 161 Meyer Jim Onaway 0:54:20 54
12 196 Geiger John Saginaw 0:54:28 55
13 110 Boal Ellis Charlevoix 0:56:26 58
14 184 Wells Richard Hamtrakick 1:02:00 65
15 104 Hunter Jon Troy 1:02:34 66
16 109 Dealing Jim Mt Pleasant 1:03:45 68
17 124 Dehnert Gene Traverse City 1:26:22 72
Male 70 & Over - 10 Km
1 167 Haefner Bill Clarkston 0:44:40 35
2 177 Matson Bill Saginaw 1:00:42 63
3 191 Caldwell John Ann Arbor 1:00:56 64
4 103 Stevenson Marvin Rochester Hills 1:05:20 70