Skip navigation
www.forbushcorner.com

GLD JOQ Freestyle Sprint Race Results

Results

Mon, Jan  5, 2009 - By Nick Baic

The Great Lakes District Junior Olympic Qualifier (JOQ) freestyle sprint race was held in the afternoon at Boyne Highlands. Several of the juniors raced at the Chestnut Valley Freestyle race in the morning as well.

Because this was a JOQ, Juniors arrived from all over Michigan and from Ontario.

Jesse Smith, Brendan Baic, and Zach Wagner were 1-2-3 in the men's sprint. Maria Frick, Hannah Meachum and Brady Brennan were first, second and third for the women.

Jesse Smith was also 2nd overall by just a few seconds in the 12km Chestnut Valley race in the morning, and Brady Brennan won the J1 6km race at Chestnut Valley. Mac Brennan, 5th in the sprints, was 3rd overall in the morning's 12km.

Results

Bib LAST NAME FIRST NAME Bib CITY STATE SEX AGE CLASS Qual
Time
Qual
Rank
QF QF
Rank
SF SF
Rank
F F
Rank
Final
Rank
56 Frick Maria 21 Williamsburg MI F 16  J1 Female 16-17 0:03:08 1         WF-A 1 1
54 Meachum Hannah 22 Traverse City MI F 16  J1 Female 16-17 0:03:13 2         WF-A 2 2
55 Brennan Brady 23 East Jordan MI F 15  J2 Female 15 & Under 0:03:21 3         WF-A 3 3
 
Bib LAST NAME FIRST NAME Bib CITY STATE SEX AGE CLASS Qual
Time
Qual
Rank
QF QF
Rank
SF SF
Rank
F F
Rank
Final
Rank
73 Smith Jesse 4 Traverse City MI M 19 OJ Male 18-19 0:02:29 4 MQF2 1 MSF1 2 MF-A 1 1
76 Baic Brendan 7 Walloon Lake MI M 17 J1 Male 16-17 0:02:31 7 MQF4 3 MSF2 1 MF-A 2 2
75 Wagner Zach 1 Marquette MI M 17 J1 Male 16-17 0:02:23 1 MQF1 1 MSF1 1 MF-A 3 3
77 McFadden Tom 9 Marquette MI M 19 OJ Male 18-19 0:02:34 9 MQF1 2 MSF1 3 MF-A 4 4
67 Brennan Mac 3 East Jordan MI M 18 OJ Male 18-19 0:02:28 3 MQF3 1 MSF2 3 MF-A 5 5
63 Williams Ross 2 Williamsburg MI M 16 J1 Male 16-17 0:02:28 2 MQF4 2 MSF2 2 MF-A 6 6
69 Hogan Spencer 8 Sault St Marie On M 17 J1 Male 16-17 0:02:33 8 MQF1 3 MSF1 4 MF-B 1 7
66 McFadden John 10 Marquette MI M 17 J1 Male 16-17 0:02:34 10 MQF4 1 MSF2 5 MF-B 2 8
64 Barbeau Andrew 5 Sault Ste Marie ON M 16 J1 Male 16-17 0:02:30 5 MQF3 2 MSF2 6 MF-B 3 9
74 Mattioli Tony 6 Marquette MI M 17 J1 Male 16-17 0:02:30 5 MQF3 3 MSF2 4 MF-B 4 10
68 Murray Shayle 12 Marquette MI M 16 J1 Male 16-17 0:02:45 12 MQF2 2 MSF1 5 MF-B 5 11
79 Brown Greg 14 Traverse City MI M 16 J1 Male 16-17 0:02:49 14 MQF2 3 MSF1 6 MF-B 6 12
65 Johnston Zeb 16 Marquette MI M 16 J1 Male 16-17 0:02:53 16 MQF1 4         13
71 McFadden Mike 17 Marquette MI M 15  J2 Male 15 & Under 0:02:53 16 MQF1 5         14
61 Anderson John 20 Traverse City MI M 16 J1 Male 16-17 0:03:11 20 MQF2 5         15
60 Carlyle Jack 11 Sault St Marie ON M 15  J2 Male 15 & Under 0:02:36 11 MQF3 4         16
72 Innis Raymond 13 Traverse City MI M 17 J1 Male 16-17 0:02:48 13 MQF3 5         17
62 Wagner Eric 19 Marquette MI M 14  J2 Male 15 & Under 0:03:10 19 MQF3 4         18
70 Kane Kevin 15 Traverse City MI M 16 J1 Male 16-17 0:02:50 15 MQF4 4         19
78 Murray Blake 18 Marquette MI M 13  J2 Male 15 & Under 0:02:58 18 MQF4 5         20