Skip navigation
www.cxcacademy.com/

RESULTS: Michael Davis and Rebecca Davis win Hanson Hills Classic

Sun, Jan  31, 2016 - By Mike Muha

It was in the mid-30's with a bit of sun at the Hanson Hills 12km Classic. Part of the Meijer State Games of Michigan, the forecast had been for rain, but the downpour waited until all the racers were in.

Meijer State Games of Michigan - Hanson Hills Classic cross country ski race

The temperatures made waxing a bit tricky. The winners of both the men's and women's races reportedly doublepoled the course; the second place men's finisher used his Zero skis. With warm temperatures overnight, the trail was well groomed but a little soft for poling. A fine touch was needed to keep the poles from sinking too far into the snow. Racers started individually in 15 second intervals, with racers sorted by age group.

Hanson Hills Classic cross country ski race

Michael Davis (Hanson Hills/Cross Country Ski Shop finished first in 44:54.1. Jay Woodbeck (Team NordicSkiRacer) was second in 45:27.1, followed by Ryan Harris (Cross County Ski Headquarters) 50:52.7).

In the women's race, Rebecca Davis skied away with the win in 53:03.5. Tracy Hardin (Strait Striders) and Cassie Johnson (Team NordicSkiRacer) were second and third in 58:56.9 and 1:04:58.

Hanson Hills Classic XC Ski Race

Results: Hanson Hills 12km Classic, Meijer State Games of Michigan

Men's 12km Classic

Overall Rank Age Rank Bib First Name Last Name Group Team Time
3 1 156 Ethan Kennedy 19-under M XCHQ 45:35.2
1 1 161 Michael Davis 20-29 M HH/CCSS 44:54.1
2 2 165 Jay Woodbeck 20-29 M Nordic Ski Racer 45:27.1
7 3 163 Ryan Harris 20-29 M XCHQ 50:52.7
9 4 160 Dave Borton 20-29 M XCHQ 51:48.9
21 5 166 Arne Vlbrich 20-29 M XCHQ 57:16.7
22 6 155 Weston Willoughby 20-29 M HH/CCSS 57:22.0
26 7 157 Alex Lake 20-29 M Algoma University 58:13.0
5 1 271 John OHearn 30-39 M Vasa 49:31.7
12 2 272 Tyler Cole 30-39 M   52:55.6
32 3 268 Stuart Colie 30-39 M XCHQ 59:48.7
41 4 544 Guillaume Girard 30-39 M Nordic Ski Racer 1:03:33
48 5 277 Dan Torongo 30-39 M XCHQ 1:08:20
4 1 265 Stephen Smigiel 40-49 M GRNST 46:14.2
6 2 263 Glenn Goodman 40-49 M Vasa 49:39.5
14 3 264 Robert Smith 40-49 M HH/CCSS 55:11.2
17 4 276 Gabe Williams 40-49 M HH/CCSS 55:51.6
35 5 262 Theo VonWallmenich 40-49 M XCHQ 1:01:03
40 6 267 John Hubbard 40-49 M XCHQ 1:03:14
57 7 273 Brad Plymale 40-49 M Nordic Ski Racer 1:18:24
69 8 275 Dean Krotchen 40-49 M XCHQ 1:44:29
10 1 327 Randal Bladel 50-59 M GRNST 51:55.0
13 2 330 James Beebe 50-59 M GRNST 54:04.0
15 3 338 Allen Sugenfrei 50-59 M Nordic Ski Racer 55:21.4
16 4 323 Steve Seager 50-59 M HH/CCSS 55:45.0
19 5 334 John Britton 50-59 M HH/CCSS 56:48.9
23 6 324 Blair Zordell 50-59 M GRNSt 57:40.0
24 7 325 Robert Triebold 50-59 M GRNST 57:41.6
25 8 329 Larry Kanaby 50-59 M XCHQ 57:48.9
27 9 333 Jukka Pietila 50-59 M GRNST 58:20.0
30 10 337 Bruce Barton 50-59 M HH/CCSS 58:49.4
34 11 331 Bryce Dreeszen 50-59 M Vasa 1:00:58
37 12 326 Dennis Miller 50-59 M   1:02:52
42 13 345 Mike Temkin 50-59 M XCHQ 1:04:38
46 14 336 Jeffois Moore 50-59 M Nordic Ski Racer 1:08:18
47 15 328 Dan Wisneski 50-59 M GRNST 1:08:19
49 16 341 Rick Neier 50-59 M XCHQ 1:09:01
53 17 321 Dale Ernst 50-59 M XCHQ 1:11:28
54 18 346 Steve Vanocker 50-59 M XCHQ 1:13:24
55 19 340 Tom Wernette 50-59 M XCHQ 1:14:05
56 20 342 Frank Treadwell 50-59 M Vasa 1:15:56
62 21 335 Douglas Ball 50-59 M XCHQ 1:20:47
8 1 503 John Gravlin 60-69 M Straits Striders 51:21.8
11 2 494 Clifford Onthank 60-69 M Vasa 52:53.9
18 3 474 Robin Luce 60-69 M HH/CCSS 56:47.1
20 4 475 Bill Brundage 60-69 M Vasa 57:13.1
28 5 476 Don Camp 60-69 M GRNST 58:20.5
29 6 477 Gregory Warsnop 60-69 M GRNST 58:39.0
31 7 543 Ken Dawson 60-69 M Nordic Ski Racer 59:16.9
33 8 489 William Kaltz 60-69 M Nordic Ski Racer 1:00:54
36 9 470 Curt Peterson 60-69 M Vasa 1:02:12
38 10 481 Dan Nolan 60-69 M GRNST 1:02:58
39 11 488 Michael Bourassa 60-69 M HH/CCSS 1:02:59
44 12 471 Joseph Brown 60-69 M HH/CCSS 1:05:35
51 13 472 Cris Jones 60-69 M HH/CCSS 1:10:44
52 14 478 Ernie Brumbaugh 60-69 M GRNST 1:10:52
58 15 500 Jon Hunter 60-69 M XCHQ 1:18:30
59 16 479 Rick Kraai 60-69 M GRNST 1:18:56
60 17 482 Dave Witlock 60-69 M Straits Striders 1:20:00
61 18 487 Spencer Ruffner 60-69 M Nordic Ski Racer 1:20:07
63 19 545 Nizio Frank 60-69 M Nordic Ski Racer 1:21:00
64 20 497 Greg Merwin 60-69 M XCHQ 1:29:39
65 21 480 George Gambert 60-69 M   1:29:58
66 22 490 Don Hice 60-69 M HH/CCSS 1:33:01
67 23 485 Gary Faria 60-69 M Vasa 1:34:00
68 24 484 Daniel Sagady 60-69 M XCHQ 1:35:31
43 1 499 Steve Smigiel 70-79 M GRNSt 1:04:55
45 2 493 Peter Johnson 70-79 M GRNSt 1:06:57
50 3 491 Michael Keenan 70-79 M   1:09:04
70 4 496 Richard Wells 70-79 M XCHQ 2:22:37

Women's 12km Classic

Overall Rank Age Rank Bib First Name Last Name Group Team Time
6 1 159 Dahlia Evans F 19-under   1:12:27
14 2 153 Marissa Ditoro F 19-under Algoma University 1:25:52
    167 Irene VanNocker F 19-under Tha Begginerz DNF
    168 Kelly Sweitzer F 19-under Tha Begginerz DNF
1 1 162 Rebecca Davis F 20-29 Hhccss 53:03.5
3 2 154 Cassie Johnson F 20-29 Nordic Ski Racer 1:04:58
10 3 152 Laura Thibodeau F 20-29 Algoma University 1:17:29
13 4 164 Kari Neier F 20-29 XCHQ 1:24:32
20 5 158 Nadine Paul F 20-29 Algoma University 1:38:33
16 1 269 Erika VanEngen F 30-39 XCHQ 1:28:30
23 2 274 Anna Domanski F 30-39 XCHQ 2:22:48
5 3 266 Christina Evans F 40-49   1:08:32
18 4 270 Gwenn Stevenson F 40-49 XCHQ 1:35:40
19 5 278 Leigh Whetstone F 40-49 XCHQ 1:37:02
2 1 344 Tracy Hardin F 50-59 Straits Striders 58:56.9
4 2 339 Ann Wagar F 50-59 HH/CCSS 1:07:28
8 3 322 Brenda Carlson-Brown F 50-59 HH/CCSS 1:15:08
15 4 332 Paula Dreeszen F 50-59 Vasa 1:28:25
21 5 343 Melinda Mitchell F 50-59 Vasa 1:40:25
7 1 469 Gussie Peterson F 60-69 Vasa 1:12:56
9 2 542 Karen Dawson F 60-69 Nordic Ski Racer 1:15:32
11 3 541 Carole Poenisch F 60-69 Nordic Ski Racer 1:20:10
12 4 492 Linda Weeks F 60-69 XCHQ 1:22:08
17 5 495 Paula Gale F 60-69 Vasa 1:31:15
22 6 483 Amy Wilks F 60-69 Straits Striders 2:17:37
24 7 498 Carole Merwin F 60-69 XCHQ 2:27:59
25 8 486 Julie Hewlett F 60-69 Nordic Ski Racer 2:30:39