Skip navigation
www.xcskishop.com

RESULTS: Alex Vanias and Ellen Witala win Forbush Freestyle

Sun, Jan  31, 2016 - By Mike Muha

It was a two lap course for the 17km Forbush Freestyle, part of the Meijer State Games of Michigan. The temperature at the start was around 29. Conditions softened up by the second lap.

Alex Vanias (OAM) had a great race, taking  first in 51:39.9 after gapping the pack at about the 1km mark. Milan Baic (Vasa Ski Club) was second in 53:39.1 in a photo finish with teammate John O'Hearn (53:39.2).

Ellen Witala (University of Michigan) topped the women in 1:03:05.6. The Cross Country Ski Headquarter's Mariah Frye-Colie was second in (1:04:48.0) followed by Rebecca Davis (Hanson Hills/Cross Country Ski Shop) in  1:08:21.6.

Heidi Schwab (1:00:03( and Peter Block (1:20:19) were the top women and man in the 8km event.

Results: Forbush Corner Meijer State Games of Michigan

Men's 17km Race

19 & Under

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
7 1 Ethan Kennedy 57:37.8 34 XCSHQ
23 2 Lars Hallstorm 1:03:45.1 7 XCSHQ
27 3 Matt Villata 1:04:33.9 80 U of M

20-29

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
1 1 Alex Vanias 51:39.9 38 OAM
4 2 Jay Woodbeck 55:28.1 90 Nordic Ski Racer
6 3 Ryan Harris 57:36.6 86 XCSHQ
13 4 Ryan Halstead 1:00:19.7 79 XCSHQ
15 5 Mike Davis 1:01:08.9 39 HHCCSS
19 6 Sandy Mouch 1:02:54.9 83 U of M
26 7 Weston Willoughby 1:04:26.5 53 HHCCSS
39 8 Alex Lake 1:07:11.8 36 Algoma U
40 9 Tay Tanitvirum 1:07:28.0 93 U of M
42 10 James Hulderman 1:07:40.4 10 GRNST
70 11 Stephen Doll 1:34:41.2 82 U of M

30-39

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
3 1 John Ohearn 53:39.2 65 VASA
5 2 Benjamin Lannin 55:32.1 73 None
12 3 Melzar Coulter 1:00:19.6 46 VASA
46 4 Girard Guillame 1:09:14.6 5 Nordic Ski Racer

40-49

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
8 1 Glenn Goodman 57:44.9 6 VASA
18 2 Robert Smith 1:02:54.8 64 HHCCSS
47 3 Charles Moore 1:09:33.3 35 Nordic Ski Racer
54 4 Theo VonWallmenich 1:14:02.7 19 XCSHQ
57 5 Brian Hallstrom 1:15:36.7 8 XCSHQ

50-59

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
2 1 Milan Baic 53:39.1 1 VASA
9 2 Stephen Smigiel 57:50.8 50 GRNST
11 3 Dave Hietikko 59:05.6 9 GRNST
16 4 James Beebe 1:02:41.9 70 GRNST
17 5 Steve Seager 1:02:54.7 15 HHCCSS
22 6 Larry Kanaby 1:03:39.0 20 XCSHQ
24 7 Mike Everts 1:03:48.5 58 Straits Strider
28 8 Julian Kuz 1:05:07.9 60 GRNST
30 9 Blair Zordell 1:06:08.2 13 GRNST
31 10 Douglas Cornell 1:06:08.6 16 Nordic Ski Racer
32 11 Jim Pryor Jr 1:06:09.2 17 XCSHQ
34 12 Rob Fairman 1:06:09.6 48 HHCCSS
35 13 Scott Baker 1:06:10.2 52 XCSHQ
36 14 John Britton 1:06:12.1 67 HHCCSS
41 15 Vince Mack 1:07:35.6 63 None
43 16 Bob Triebold 1:07:51.9 10 GRNST
45 17 Michael Seaman 1:08:39.2 37 GRNST
48 18 Bruce Barton 1:10:18.0 2 HHCCSS
49 19 Anthony Percha 1:13:06.2 18 Nordic Ski Racer
50 20 Lewis Tripp 1:13:06.6 11 Nordic Ski Racer
51 21 Tim Cook 1:13:06.6 71 XCSHQ
53 22 Mike Temkin 1:13:38.6 22 XCSHQ
55 23 Dan Wisneski 1:14:48.0 12 GRNST
60 24 Rick Neier 1:19:59.5 72 XCSHQ
67 25 Dave Furey 1:27:58.4 85 None

60-69

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
10 1 Cliff Onthank 58:51.4 55 VASA
14 2 Randal Bladel 1:00:39.1 59 GRNST
20 3 Don Camp 1:03:00.4 3 HHCCSS
21 4 Denny Polzin 1:03:13.1 51 VASA
25 5 Tim Onthank 1:04:04.9 56 VASA
29 6 Ken Dawson 1:05:13.3 4 Nordic Ski Racer
33 7 Stephen VanDam 1:06:09.3 23 Straits Strider
37 8 Robin Luce 1:06:21.7 54 HHCCSS
38 9 Gregory Worsnop 1:06:56.4 62 GRNST
44 10 Joseph Brown 1:08:39.1 26 HHCCSS
52 11 William Kaltz 1:13:10.7 45 Nordic Ski Racer
56 12 Dan Nolan 1:15:05.6 44 GRNST
58 13 Frank  Rynalski 1:15:45.7 21 Nordic Ski Racer
62 14 Walter Johnson 1:20:44.3 42 HHCCSS
63 15 David Darnton 1:25:13.5 75 XCSHQ
64 16 Ernie Braumbaugh 1:25:57.7 41 GRNST
65 17 Bob Grove 1:26:38.9 24 None
66 18 Frank  Nizio 1:26:48.9 25 Nordic Ski Racer
68 19 Spencer Ruffner 1:29:49.2 88 Nordic Ski Racer
69 20 Rian Mintek 1:33:01.4 68 None
71 21 Gary Faria 1:36:48.1 76 VASA
72 22 Rick Kraai 1:41:06 43 GRNST

70 & Up

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
59 1 Steve Smigiel 1:16:34.0 49 GRNST
61 2 Peter Johnson 1:20:29.5 61 GRNST
73 3 Ellis Boal 1:57:.47 92 Straits Strider

Women's 17K

19 & Under

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
6 1 Casey Murphy 1:17:08.9 81 U of M

20-29

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
1 1 Ellen Witala 1:03:05.6 78 U of M
2 2 Mariah Frye-Colie 1:04:48.0 77 XCSHQ
3 3 Rebecca Davis 1:08:21.6 40 HHCCSS
9 4 Cassie Johnson 1:21:33.6 66 Nordic Ski Racer

40-49

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
4 1 Cheryl Darnton 1:09:41.6 74 XCSHQ
12 2 Kirsten Hallstorm 1:24:47.0 28 XCSHQ
14 3 Gwen Stevenson 2:19:57 31 XCSHQ

50-59

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
7 1 Brenda Carlson 1:17:35.7 33 HHCCSS

60-69

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
5 1 Gussie Peterson 1:14:51.1 57 VASA
8 2 Jean VanDam 1:19:37.1 32 Straits Strider
10 3 Karen Dawson 1:22:24.9 27 Nordic Ski Racer
11 4 Linda Weeks 1:23:54.9 29 XCSHQ
13 5 Amelia Wilks 2:19:05 69 Straits Strider
15 6 Julie Hewlett 2:59:08 84 Nordic Ski Racer

Men's 8K

20-29

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
2 1 Samuel Cusimano 1:21:43 136 U of M

50-59

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
1 1 Peter Block 1:20:19 135 None

60-69

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
3 1 Daniel Sagady 1:28:08 142 XCSHQ

70 & Up

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
4 1 Marvin Stevenson 2:12:11 134 XCSHQ

Women's 8 K

19 & Under

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
1 1 Heidi Schwab 1:00:03 145 Haggerty
2 2 Emma Schwab 1:02:07 140 Haggerty
3 3 Abby Potts 1:02:20 138 U of M
9 4 Marissa Ditoro 1:22:24 131 Algoma U

20-29

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
4 1 Erica Dombro 1:03:06 140 U of M
5 2 Elizabeth Callison 1:11:10 137 U of M
6 3 Laura Thibodeau 1:13:33 133 Algoma U
7 4 Sheila Flood 1:16:04 139 U of M
11 5 Nadine Paul 1:26:24 132 Algoma U

30-39

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
8 1 Erika Vanengen 1:21:54 143 XCSHQ

40-49

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
12 1 Mary Lammens 1:42:38 141 None

50-59

Overall Rank Age Rank Name Time Bib # Team
10 1 Christine Causley 1:23:14 130 Nordic Ski Racer